Neler yeni
Hoşgeldin!

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

Hangi Mat Benim İçin Uygundur? Kamp Matı Çeşitleri ve Özellikleri?

terras

Yeni üye
kamp-mat.jpg
Kamp matlarının, gece uykusu üzerinde iki önemli rolü vardır:

Yastıklama ve Yalıtım.

Engebeli arazi, soğuk zemin gibi koşullarda uyku tulumu ile zemin arasında hava akışı sağlayarak adeta bir izolasyon malzemesi görevi üstlenir.
❗ Fiziki Deneyim Önemli! Satın almadan önce kriterlerinize uygun olan mat çeşidi ya da çeşitlerini bire bir denemenizde fayda var. Seçtiğiniz marka-model matı, zemine yayın, uyku pozisyonunuza göre düz ya da yan yatın hatta üzerinde yuvarlanın. Böylece matın konfor boyutunu test edebilir ve kararınızı kendi konfor ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz.

Kamp Matı Çeşitleri ve Özellikleri

Doğru malzeme seçimi, kamp seyahatinizin hem keyifli hem de konforlu geçmesini sağlar. Bu iki unsuru bir arada yaşamak için ihtiyacınız olan anahtar malzeme ise “ Kamp Matı ”dır. Hadi konfor neyse de soğuk söz konusu olduğu zaman doğru mat seçimi hayat kurtarır. O yüzden bu yazıyı dikkatle okumanızı ve mat seçimine önem vermenizi öneririm.
Kamp matlarının, gece uykusu üzerinde iki önemli rolü vardır: Yastıklama ve Yalıtım.
Engebeli arazi, soğuk zemin gibi koşullarda uyku tulumu ile zemin arasında hava akışı sağlayarak adeta bir izolasyon malzemesi görevi üstlenir.

Hangi Mat Benim İçin Uygundur?

Kamp hayatında “en iyisi bu” kriteri kişiden kişiye farklılık gösterir. Sizin için en uygun olan en iyisidir. En uygun kamp matını bulmak için gözetilmesi gereken kriterler aşağıdaki gibi. Açılımları ise altta. Bu 3 maddenin detaylarını aşağıda aşağıda bulabilirsiniz.
Kamp Matı Çeşitleri
Kullanım Amacı
Yapısal Özellikler

Fiziki Deneyim Önemli! Satın almadan önce kriterlerinize uygun olan mat çeşidi ya da çeşitlerini bire bir denemenizde fayda var. Seçtiğiniz marka-model matı, zemine yayın, uyku pozisyonunuza göre düz ya da yan yatın hatta üzerinde yuvarlanın. Böylece matın konfor boyutunu test edebilir ve kararınızı kendi konfor ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz.

Kamp Matı Çeşitleri ve Özellikleri

Hava ile şişirilen kamp matı, kendinden şişen kamp matı, köpük matları olmak üzere 3 temel kamp matı vardır. Bu matların türleri, hangi koşullarda ne kadar etkili sonuç verdiklerini araştırın.
🌴Şişme Kamp Matı (Hava ile şişirilen kamp matı) : Genellikle hava pompası ile birlikte satılır. Kimi modellerde hava pompası mat ile birleşik kimi modellerde ise ayrıdır. Hafif ve kullanımı rahattır. Bu nedenle sırt çantalı seyahatler için idealdir. Bu tip matların çoğu ılıman ve sıcak havalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yalıtım değeri* 3 R’dir. (* Kamp matlarında yalıtım değeri R cinsinden belirtilir. En düşük yalıtım değeri 1, en yüksek yalıtım değeri 9,5’tur. ) 4 Mevsim kullanılan modelleri de vardır, bu modellerde yalıtım değeri yükselir. Daha hafif ve kompakt hale geldikçe fiyatları o oranda artar.

Şişme mat kullanımında karşılaşılan en büyük sorun; bu modeller delici, sivri ya da sert cisimlerden çok kolay etkilenebilecek yapıya sahiptirler. Şişme matlar, gün içinde hava koşullarına bağlı olarak hava kaybederek, inebilirler bu nedenle gece yatmadan evvel tekrar şişirmeniz gerekebilir.

🌿 Kendinden Şişen Kamp Matı : Pratik kullanımlıdır. Matın üzerinde yer alan vanayı açarak kendi kendine ideal boyuta erişmesi için beklemeniz yeterlidir.. Dayanıklı kumaş ile üretildiğinden özellikle çocuklu seyahat edenler için uygun bir kamp matıdır. Köpük ve şişirilme matlara oranla daha yüksek fiyatlıdır bu nedenle sık kamp yapanlar için ekonomik yılda bir iki sefer kamp yapanlar için pahallı bir seçenektir.

🍃 Köpük Kamp Matı : Köpük kamp matları, hafif, ucuz ve dayanıklı bir seçenektir. Şişme matlara oranla konfor seviyesi düşüktür. İzolasyon malzemesi olarak değerlendirmek doğru olacaktır.