Neler yeni
Hoşgeldin!

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

Kamp Alanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Asmeransa

Kamp & Kahve
Yönetici
Katılım
13 Kas 2018
Mesajlar
26
Beğeniler
5
Puanları
3
Konum
Bursa
Web sitesi
kampkafasi.com
#1
Uzun yürüşlerden sonra mükemmel bir kamp alanı buldunuz. İçgüdüsel olarak etrafınızda dört döner ve oranın uygun olup oladığını kontrol edersiniz. İşte bu dönüşte kampınızı konforu ve güvenli bir hale getirecek kontroller yapmanız gerekiyor. Aklıma gelen ve sizlere yardımcı olacak kontrolleri listelemeye başlayalım.
1- Güvenlik Kontrolü

Kamp alanında bence de en önemli kriter güvenliktir. Doğayla kucaklaşmak, rahatlamak ve ruhu beslemek için yapılan kamplarda kontrolsüz bir alana kamp kurmak ciddi sıkıntılar doğurabilir. Bir de yalnız kamp yapıyorsanız, durum daha da zor bir hal alabilir. Bu nedenle kamp yapılacak alanda güvenlik kontrolü yapmak doğacak sorunların önüne geçecektir. Peki nedir bu güvenlik kontrolü ve hızlı bir şekilde nasıl yapılmalıdır?

  • Ufak kaya parçalarının bulunduğu yamaç altlarında,
  • Heyelan tehlikesi barındıran alanlarda,
  • Girişi ve çıkışı kolay olmayan yoğun çalılık ve ağaçlı alanlarda (burada vahşi hayvan tehlikesi de vardır) ,
  • Yaşlı ve kurumuş, hatta bir kaç dalı kırılmış ağaç altlarında (siz uykudayken yıkılma tehlikesi barındırabilir),
  • Tepe noktalarında (kış aylarında ya da yağmurlu havalarda yıldırım düşme tehlikesi),
  • Hayvanların açtığı patikalarda
  • Telefonlarınızın çekmediği alanlarda (grup halide gitmediyseniz ve yalnızsanız acil bir durumda telefonunuz hayat kurtarabilir)
2- Konforlu Kamp Alanı

Eğer ilk defa gittiğiniz bir bölgedeyseniz biraz daha vakit ayırıp rahat bir kamp alanı bulabilirsiniz. Yumuşak toprak ya da çim alanın üzerine kamp kurmak, sanırım en güzel uykuyu getiren alanlardır. Tatlı su kaynağı bulunan bir bölgede iseniz yanınızda mutlaka pH ölçer bulundurun. Böylece bu suların yumuşaklık durumunu ve içilip içilmediğini test edebilirsiniz. Hem temiz su taşımanızı gerektirmeyecek, hem de maddi anlamda size katkı sağlayacaktır.
3- Ağaç Gölgesinde Kamp

Güvenli ve sağlam bir ağacın altında kamp atmak sizi gün boyu rahat ettirecektir. Özellikle yaz aylarında en çok aranan gölge alanlar bulunduğunda sizi mutlu edecektir.
4- Eğimli Alanlar

Eğimli alanlarda kamp kurulmamalıdır. Uyku halide istemsiz dönüşler rahatınızı kaçıracaktır. Bir de 2 kişilik bir çadırda kalıyorsanız, gece arkadaşınızı üzerinizde bulabilirsiniz. Zaten bu alanlarda rahat edemediğinizi anladığınızda çadırınızdan çıkıp yerinizi değiştireceksiniz.
5- Kamp Ateşi

Daha önceden kamp ateşi yakılmış yerler var ise yine aynı yerlerde kamp ateşi yakınız. Eğer riskli görürseniz buradaki izleri yok ediniz. Dikkatsiz yakılan kamp ateşleri çok büyük sorunlar meydana getirebilir ve cennet doğamıza zarar verebilir. Bu nedenle doğada ateş yakarken çok dikkatli olunu. İşiniz bittiğinde tamamen söndüğünden emin olunuz.

6- Ekipman Seçimleri

Önceden belirlediğiniz bir kamp alanı varsa bu alan ile iligili internette araştırma yaparak bilgi sahibi olun. Gerekli görürseniz Google Harita üzerinden alan araştırması da yapabilirsiniz. Biliyorsunuz artık Google’ın giremediği alan yok. Burada sanal bir tur bile gerçekleştirebilirsiniz. Edindiğiniz bilgilere göre yanınıza ekipman almak, kamp süresince sizi güvende ve rahat hissettirecektir. Mesela ağaçlı bir alanda yanınıza hamak almak, güzel bir kitap eşliğinde sizi nirvanaya çıkaracaktır. 🙂
Sonuç

Aklıma gelen ve sizlere kolaylık sağlayacak bu bilgileri her kampınızdan önce bir rehber gibi kullanabilirsiniz. Bu durum bir süre sonra sizde alışkanlık haline gelecek ve her kamp alanından önce bu rehberi okumadan yola çıkabileceksiniz. Eksik gördüğünüz ve eklemek istediğiniz kısımlar varsa, yorum bırakabilirsiniz.