Neler yeni
Hoşgeldin!

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

Kamp Hazırlıklarının En Önemlisi: Kamp Ekipmanları

Asmeransa

Kamp & Kahve
Yönetici
Katılım
13 Kas 2018
Mesajlar
27
Beğeniler
5
Puanları
3
Konum
Bursa
Web sitesi
kampkafasi.com
#1
Sıkça sorulan, çokça araştırılan bir konu aslında kamp ekipmanları. Gidilecek kamp alanı, iklim, kamp alanının koşulları, kamp alanına nasıl gidileceği, kaç gün kalınacağı gibi bir çok soru ile hazılanması gereken kamp çantanızda mutlaka bulunması gerekenleri bu yazımda derleyeceğim. Tabi bu biraz benim keyfime göre hazırlanmış bir çanta olabilir. Fakat mutlaka akıldan çıkan bazı eksikleri buradan tamamlayabilirisiniz.

Ben ekipmanlarımı yazlık ve kışlık olarak ayırmakla başlıyorum. Aynı kıyafetleriniz gibi siz de evinizde ekipmanlarınızı bu şekilde ayırırsanız, hazırlamanız ve aradığınızı bulmanız kolaylaşacaktır. Bu ayırımı yaptığınızda geriye neler kalıyor gelin bir bakalım…
İlkbahar – Yaz Sezonunda Kamp Çantası Hazırlama

En rahat, taşıması kolay ve sizi yormayacak çantalar, genellikle bu mevsimlerde hazırlanır. Ben genellikle 2-3 günlük kamp kurmayı tercih ederim. Malum iş ve diğer hayat uğraşları daha fazlasına imkan vermemekte. Ama bunu da bir gün çözeceğim. Neyse konuyu dağıtmadan gelelim bu mevsimdeki çantamızın hazırlanışına.

  • Demirbaş Ekipmanlar: Çadır, şişme mat, gölgelik, şişme yastık, örtünmek için pike, (hava gece 5-10 derece arasına iniyorsa, rahatlık açsından uyku tulumu), el fenerleri, ip, kamp ocağı ya da kamp ateşi yakmak için çakmak kibrit vs.
  • Sağlık Ekipmanları: İlk yardım seti, sinek kovucu, güneş ve nemlendirici kremler.
  • Kişisel Bakım: Diş temizliği için gerekli malzemeler, ıslak mendil, kağıt havlu, kolonya, sabun.
  • Yemek Ekipmanları: Çatal bıçak seti, kamp çakısı, yemek pişirme tavaları, servis ekipmanları, termos (suyunuzu sıcak ve soğuk tutmak için)
  • Gıda: Temiz su, konserve gıdalar, kuru gıdalar, kahvaltılıklar vs.
  • Kıyafet: Eğer deniz kenarındaysa mayo, kalacağınız gün kadar temiz kıyafet, düz parkursa spor, eğimli arazi ise yürüyüş ayakkabısı, terlik ve özel eşyalar, şapka.
  • Not almak için yanınızda her zaman bir not defteri, bir de kalem bulundurmanızda fayda var.
Sonbahar – Kış Sezonunda Kamp Çantası Hazırlama

Bu mevsimlerde çantalar genelde kapasitesinin üzerinde taşıma yapmaktadır. Kalın kıyafetler, fazla hacim kaplayan ekipmanlar hem hazırlama aşamasında hem de taşımada sizi zorlayacaktır. Bu nedenle bu aşamada daha titiz hazırlık yapılmalıdır. Yukarıdaki maddelere ek olarak bu sezonda yanınıza almanız gerekenlerin listesi;

  • Demirbaş Ekipmanlar: Çadır, çadır yağmurluk, taşıma çantası yağmurluğu, uyku tulumu (uyku tulumunda “comfort” olarak belirtilen dereceye göre alım yapın), şişme mat, şişme yastık, el fenerleri.
  • Kamp yapılacak alan buzlu ve karlı ise; kazma, kar botu, baton, güneş gözlüğü ve kremi
  • Kıyafet: Sizi sıcak tutacak çok ağır olmayan giyim ekipmanları, yağmur için tamamen su geçirmez yağmurluk,

Aklıma gelenleri şimdilik bu şekilde kaleme döktüm. Sizden gelen öneriler ve yorumlarınızı da değerlendirip listemi güncelleyebilirim. Doğayla iç içe bir gün geçirmeniz dileği ile…