Genel Bilgiler

İkinci El Kamp Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Kamp Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp yapmak oldukça keyifli bir iş olmasının yanı sıra oldukça da masraflı olacaktır. Gerekli her malzemenin alınması ve zorlu şartlara uygun olarak seçilmesi sonucunda kişilerin ceplerinden biraz fazla para çıkabilir. Birçok kişiye bu ücretler çok gelebilir ve bu nedenle ikinci el kamp ürünlerine yönelebilirler. İkinci el kamp ürünleri daha uygun fiyatlı olmasına karşılık bazı riskleri de beraberinde getirmektedir.

İkinci el kamp malzemesi alırken çok dikkatli olmak gerekli. Günümüzde kampçılık için kullanılan birçok farklı ürün ikinci el olarak satılmaktadır. Bu ürünler çadır, şişme mat, rulo mat, uyku tulumu ve mutfak gereçleri olarak sıralanabilir. İkinci el kamp malzemesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri daha detaylı inceleyelim…

Kamp Çantası

Kamp çantası bir kampçının ihtiyaç duyacağı en önemli gereçtir. Birçok malzemeyi bir arada tutabilmek için kullanılan kamp çantaları ikinci el olarak da tercih edilebilir. İkinci el kamp çantası alırken öncelikle çantanın fermuarlı kısımlarına çok dikkat edilmelidir. Fermuarı bozuk ya da sökük bir çanta kullanım açısında pek de konforlu olmayacaktır. Kamp çantalarında perlonların sağlam olması da çok önemlidir. İkinci el kamp çantası alırken bu kısmın sorunsuz olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır.

Kamp Çadırı
İkinci El Kamp Malzemesi

Kamp çadırı ikinci el olarak alınacağı zaman çok daha detaylı incelemek gerekir. İkinci el çadır alırken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir;

  • Çadırın ıslak olarak muhafaza edilmediğinden emin olmak gerekir. Islak şekilde saklanmış olan bir çadırın su geçirmezliği sağlayan bantları işlevini yitirecektir. Bu bantların ülkemizde tamir imkânı da bulunmamaktadır.
  • 5 mevsim çadır alırken çok fazla UV ışınlarına maruz kalmamış olmasına dikkat edilmelidir. Uzun süre bu ışınlara maruz kalmış olan çadırlarda koruma kaplamasının kalkması sorunu ortaya çıkar. Kaplamaları dökülmeye başlamış ve deformasyona uğramış bir çadır asla satın alınmamalıdır.
  • Çadırın zemininde delik olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Pollerde deformasyon olup olmadığına bakılmalıdır. Olası bir deformasyon, eğrilik, kırılma ve çatlamaya neden olabilir
  • Perlonların çadır birleşim yerleri dikkatli incelenmelidir. Buradaki dikişlerin sağlam olması önemlidir.

Şişme Matlar

 

İkinci el şişme mat alınması genel olarak pek tavsiye edilmez. Bu tür matlarda delinmeler ile birlikte nefes buharına bağlı çürümeler de çok fazla görülmektedir. Sibop çevresinde zamanla kullanıma bağlı kaçaklar da görülebilir.

Rulo Matlarpexels photo 1266009

Rulo matlar daha fazla tercih edilen türler olmalıdır. Bu tür matların ikinci ellerinde yırtık ya da delinme olmadığı takdirde alınabilir. Özellikle Z katlamalı matlarda zamanla katlama yerlerinde yırtılmalar oluşabilir. Buna dikkat edilmelidir.

Uyku Tulumları

İkinci el uyku tulumu alımlarında kaz tüyüne kıyasla sentetik tulumları almak daha doğru olacaktır. Sentetik tulumların temizliği her şekilde yapılabilir. Kaz tüyü ise yanlış bir yıkamadan daha fazla etkilenerek zarar görecektir. Uyku tulumu alırken en dikkat edilmesi gereken nokta fermuarıdır. Fermuarının akıcı şekilde çalışıp çalışmadığına ve fermuarın tamir görüp görmediğine dikkat etmek gerekir.

Kamp Mutfak Gereçleri

Kamp kuranların en çok ihtiyaç duyacağı gereçler elbette mutfak gereçleridir. İkinci el mutfak gereçlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kamp ocağı alırken benzinli ya da multifuel ocakların çalışır durumda olmasına dikkat edilmelidir. İkinci el ocak almak riskli bir iştir. Ocağın zamanla kullanımına bağlı olarak hortumunda yıpranma, enjektöründe tıkanma, pompasında arıza görülebilir. Bu nedenle çok dikkatli alınmalıdır.
  • Vidalı kartuşla çalışan ocaklar daha kullanışlı olacaktır. En fazla contası eskimiş olur ki bu da çok kolay değiştirilebilir.
  • İspirto ocakları herhangi bir sorun çıkarmazlar. Bu nedenle güvenle satın alınabilir.
  • Teflon tencere alırken teflonunun zarar görmemiş ve çizilmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu