Genel Bilgiler

Kamp Ateşi Çeşitleri Nelerdir?

Selamlar arkadaşlar kamp ateşi nasılır yakılır? sorunuzun cevabını alttaki makalemizde yazmıştık. Şimdi ise  en çok kullanılan Kamp Ateşi Çeşitleri hakkında bahsedeceğiz.

Tepe Ateşi

Ateşinizi yakacağınız alandaki otları söküp bir yere istifleyin. Ateşi yakacağınız alana bir çukur kazıp içerisine yaş sopalardan oluşan bir sıra dizin. Toplamış olduğunuz veya getirmiş olduğunuz sopalardan bir tepecik oluşturun. Kurmuş olduğnuuz tepeciği mümkün olduğunda büyütün. Tepeceğinizin içerisine çabuk tutuşabilecek malzemeleri koyabilecek kadar bir alan olmasına özen gösterin. Tepecik bitmesine yakın, üzerine küçük dal ve kuru dal parçalarını ekleyin. Isı derecesi artması ile birlikte tepeciğinizi kendi üzerine atarak ateşinizi besleyebilirsiniz.

tepe ateşi
Tepe Ateşi

Yıldız Ateşi

Sürekli olarak odun toplamak istemiyor ve düzenli bir ateşiniz olsun istiyorsanız yıldız ateşi tamda size göre. Toplamış olduğunuz kalın odunlar resimde de görmüş olduğunuz gibi bir yıldız şeklinde dizilir. Ateşin merkezi olan orta kısıma çabuk tutuşacak ince dallar ve benzeri malzemeler koyulur. Bu tip ateş genellik ile etrafında otururken tercih sebebi olurlar.

yıldız ateşi
Star Campfire

Yaslanan Ateş

Bu tip ateş genellik ile ateşin yanması için toplanan malzemelerin bir kütük veya kaya gibi bir zemine yaslanması amacı ile kullanılır. Buna ek olarak rüzgarlı bir kamp alanında rüzgarı kesecek şekilde bir kayaya yaslanarak rüzgardan ateşinizin korunmasını da sağlayabilirsiniz. Resimde görmüş olduğunuz gibi kütüğe yaslamış olduğunuz dalların altına çabuk tutuşacak malzemeleri koyarak ateşinizi kolayca yakabilirsiniz.

yaslanan ateş
yaslanan-ateş

Piramit Ateşi

Toplamış olduğunuz boyut olarak birbirlerine yakın ve kalın olan odunlar birbirlerine paralel olacak şekilde belirli bir yüksekliğe ulaşıncaya kadar dizilir. Dizmiş olduğunuz odunların arasına ise çalı, çırpı, ince dallar yerleştirilir. Bu tip ateş kesinlikle kontrollü bir şekilde yakılmalıdır.

piramit ateşi
Piramit Ateşi

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu