Genel Bilgiler

Kamp Ateşi En Kolay Yoldan Nasıl Yakılır?

Kamp Ateşi En Kolay Yoldan Nasıl Yakılır?

İlk defa kamp yapacaklar için, kamp ateşi yakmakta zorlananlar için oldukça meşakkatli bir iş olarak görüldüğünden çoğu kamp sever kampta ateş yakmak yerine mangal ya da küçük tüp kullanmaktadır. Ancak kamp ateşi yapmak aslında oldukça kolaydır. Kamp ateşi yakmak için en kolay yol 5 aşamadan oluşmaktadır.

  • Zeminin Daha Önce Ateş Yakılmış Bir Yer Olması

Eğer kamp alanında yemek pişirecek, su ısıtacak ya da yabani hayvanları uzak tutmak için bir ateşiniz yoksa öncelikle kamp ateşi yakacak olduğunuz yerin daha önceden kullanılmış olması gerekir.

  • Zeminin Daha Önce Ateş Yakılmamış Bir Yer Olması Durumunda Daire Çizmek

Eğer zemin daha önceden ateş yakılmamış bir zeminse, ateş yakmak için büyük olmayan orta boyda bir daireyi zemine sopa ya da kazma yardımıyla çizebilirsiniz. Sonrasında bu daireyi derinleştirerek temizlemeye devam edebilir ve yakınlarınızda biraz çakıl taşı varsa derinleştirilen dairenin zeminini çakıl taşlarıyla doldurabilirsiniz.

  • Ateş Yakmak İçin Çalı Toplamak

Kamp ateşi yakmak için yanınızda çıra yoksa odun toplamanız gerekmektedir. Ancak kamp ateşi yakacağız diye canlı ağaçların dallarını kesmemek gerekir. Hatta yere devrilmemiş olan canlı ya da ölü hiçbir ağacın dalını kopartmamak gerekmektedir.

  • Ateşi Yakmak İçin Çalıların Hava Almasına İzin Vermek

Kamp ateşi yakmak için yeteri kadar çalı çer çöp malzemelerinden topladıktan sonra en ince dalları kurduğunuz zeminin üzerine çadır şeklini vererek dizmek gerekmektedir. Çünkü çalıların hava alması hızlı alev almasını sağlamaktadır.

  • Ateşi Tutuşturmak İçin Kibrit ya da Çakmak Kullanmak

Ateşi tutuşturmaya hazır hale getirdikten sonra öncelikle ince dalları kibrit ya da çakmak yardımıyla kolaylıkla tutuşturmak mümkündür. İnce dallar yanmaya ve alev büyümeye başladıkça odunları kalınlaştırarak ve kısa odunlar kullanarak ateşi kontrol altına almak gerekmektedir.

Kamp Ateşi

  • Kamp Ateşi Nerede Yakılmalıdır?

Ateş yakmanın yasak olmadığı bölgelerde, sulak arazilere ya da denize yakın ve ağaçlara en uzak yerlerde kamp ateşi yakılması mümkündür.

  • Kamp Ateşi Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ateşi yakarken bir anda alevlerin yükselmemesini sağlayarak, doğaya ve kampçılara fiziki bir zarara mahal vermemeye çalışmak dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

  • Tutuşan Ateşin İçine Atılmaması Gereken Maddeler

Plastikler, alüminyum folyolar, camdan malzemeler, teneke kutular ve tamamen küle dönüşmeyecek olan tüm maddeler ateşin içine atılmaması gereken maddelerdir.

  • Kamp Ateşi Nasıl Söndürülür?

Öncelikle kamp ateşi kendiliğinden sönmüyor ise yapılması gereken ilk işlem zeminin etrafındaki taşları da soğutmak için ateşe su dökmektir. Eğer yakınlarınızda su bulunmuyorsa kum ve toprakla da ateşinizi söndürebilirsiniz.

  • Ateş Söndükten Sonra Yapılması Gerekenler

Kamp ateşi söndükten ve ateş soğuduktan sonra kalan külleri bir torbaya ya da çöp kutusuna koyarak kamp yaptığınız yeri temiz bırakmak gerekmektedir.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu