Genel Bilgiler

Kamp Ateşi En Pratik Nasıl Yakılır?

kamp ateşiBir çok kişi için kamp ateşi yakmak, kampın olmazsa olmazlarındandır. Basit bir eylem olarak görülen bu durum aslında bir o kadarda hayati önem taşır. Peki doğru kamp ateşi nasıl yakılır sorusuna cevabımız için sizi aşağıda vermiş olduğumuz bilgilere davet ediyoruz.

Ülkemizde birçok ormanlık bölgede ateş yakmak yasaklanmıştır. Bunun en büyük sebebi ise yine bizleriz, bilinçsiz yakılan ateşler ormanlarda tehlike oluşturduğundan bir çok ormanlık alanda kamp ateş yakılması yasaktır.  Ancak buna rağmen bazı durumlarda kamp ateşi yakmak oldukça önemlidir. Eğer kamp attığınız yerde ateş yakma yasağı yoksa kolları sıvamaya başlayın!

Ateşimizi yakacağımız zemin önemli!

İlk olarak kamp ateşimizi yakarken zemine dikkat etmeliyiz. Kamp attığınız bölgede, daha önceden yakılmış bir ateş var ise, sizin de oraya tekrardan ateş yakmanız uygun olacaktır. Fakat böyle bir durum söz konusu değil ise, çevrenizde elinize bir kazma veya sopa alın ve bir daire çizin. Bu dairenin içini güzelce temizledikten sonra, içerisine yakmak için topladığınız ince dalları ve çalıları doldurun. Kamp ateşi yakmak için kesinlikle yaşayan bir ağacı kesmeye kalkmayın! Unutmayın bizler doğayı seven ve saygı duyan insanlarız!

Ateşimizi tutuşturma vakti!

Odunlarımızı topladıktan sonra ilk tutuşturma için toplamış olduğumuz hızlıca yanacak olan ince dallarımızı çadır şeklinde diziyoruz. Bu ince dalları hava alacak şekilde dizdikten sonra, içerisine biraz daha kalın dalları koyuyoruz. Kibrit veya çakmak yardımı ile bu ince dalları yakıp, ateşimiz büyüdükçe daha kalın odunları yakarak ateşimizi canlı tutuyoruz. Kamp ateşi eşliğinde kampın tadını çıkartmaya devam ediyoruz!

Ayrılık vakti!

Kampımız bitti ve artık ateşe ihtiyacımız yok. Peki ne yapacağız? kendi kendine sönmesini tabii ki beklemiyoruz değil mi? Söndüğünden emin olmak için ateşin etrafına dizmiş olduğumuz taşlar dahil, bol bol su dökerek ateşin söndüğünden emin oluyoruz. Ardından ise doğada görüntü kirliliği olmaması için etrafta yapmış olduğumuz külü ve diğer kalıntıları toplayarak kampımızı sonlandırıyoruz.

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu