Genel Bilgiler

Kamp Yerlerinde İşinize Yarayacak 10 Pratik Bilgi

Kamp Yerlerinde İşinize Yarayacak 10 Pratik Bilgi

Kam pratik bilgiler Maceraperestlerin doğal ortamda yaşam istekleri sonucu kampçılık rağbet görmektedir. Bir kamp süreci yaşamak isteyenlerin doğal yaşam becerilerinin fazla olması gerekir. Çünkü bu ortamlarda modern yaşam araç gereçlerini bazen bulmak güç hatta imkansız olabilmektedir. Ayrıca doğal ortamın gerekleri olan börtü böcek türleri ile de yakın bir ilişki içerisinde olunması gerekir.

Böyle bir maceraya atılmayı düşünenlerin ya tecrübeli arkadaşları ile birlikte bu maceraya atılmaları ya da kampçılık hakkında geniş bir araştırma yapmaları gerekir. Kamp yerlerinde işinize yarayacak 10 pratik bilgi vererek bu konuda destek olmak istiyoruz.

  • Elinizdeki Bitkilerin Antiseptik Özelliklerini Bilmekte Fayda Vardır

Doğal ortamda geçirilecek süre zarfında zararlı böcek ısırmaları ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Bulunduğunuz ortamdan şehre ulaşmak zaman alacağı için çevrede bulunan bitkilerin antiseptik özelliklerini önceden araştırmakta fayda vardır.

  • İlk Yardım Bilgileri

Doğal ortamlarda kurulan kamp alanlarında yaralanmalar, hastalanmalar, düşme çarpmaya bağlı kanamalar, doku zedelenmeleri, boğulmalar ve zehirlenmeler olabilecekler arasındadır. Böyle durumlarda ilk yardım bilgileri sizi hayatta tutacak önemdedir. İlk yardım konularında gerekli bilgileri öğrenmek faydanıza olacaktır.

  • Aç Kalmamak İçin Avlanmak

Doğal ortamda bitki ve hayvansal ürünler ile beslenmek gerekebilir. Deniz kenarında bir kampta iseniz balık avlama, midye vs., ormanlık alanda yabani kuş ve yabani bitkileri avlamak ve toplama yöntemlerini bilmekte fayda vardır.

  • Elinizdeki Malzemeleri Tasarruflu Harcamak

Sınırlı sayıda taşımak zorunda olduğunuz malzemelerin hemen tükenmemesi için tasarruflu harcama yöntemlerini öğrenmekte fayda vardır. Özellikle içme suyu, temizlik malzemeleri gibi.

  • Kamp Çadırı ve Yatağının Dayanıklı Malzemeden Olması

Kamp yerlerinde hava şartlarının değişkenliği göz önünde bulundurularak çadır ve yatak gibi malzemelerin kaliteli ve sağlam olması önemlidir.

  • Doğayı Bulduğunuz Gibi Bırakmak

Doğa gelecek nesillere bırakılacak en değerli mirastır. Bu mirası korumak için ateş yakarken ormanları yok etmemek için tedbirli olmak, toprakta yok olabilecek doğal ürünler kullanmak, çöpleri uygun şekilde stoklayarak çöp konteynırlarına atmak gerekir.

  • Doğada İşinize Yarayacak Bilgileri Öğrenin

Ateş yakmak, iplere düğüm atmak, ocak niyetine taşlardan faydalanmak, ağaçlara tırmanmak gibi hayatta kalmayı sağlayacak pratik bilgileri öğrenmekte fayda olacaktır.

  • Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemi

Doğal ortamlarda kamp kurmak özellikle vahşi hayvanlar ile karşı karşıya kalmak demektir. Kurt, domuz, ayı, yılan, akrep bu vahşi hayvanlar arasında en tehlikelileridir. Bu hayvanlardan korunmak gündüz sorun olmasa da gece bu hayvanlar daha ürkütücü olmaktadır. Bunlardan korunma yöntemi olarak kap ve kacakları çadır dışında tutarak bu hayvanlara karşı bir tedbir olur. Ayrıca gece boyunca ateş yakmak ta bu hayvanların çadırlara yaklaşmalarını engelleyecektir.

  • Kamp İçin Kap Kacak Muhakkak Olmalı

Çay, kahve ve sıcak su ihtiyacı için alüminyum çaydanlık, yemek pişirmek için tencere, tava, çatal, bıçak ve kaşık yanı sıra baharatlarda kamp zevkini yaşamak isteyenler için gereklidir.

  • Dost Denilecek Kişiler İle Kamp Yapın

Kamp süreci zorlu olduğu kadar eğlencelidir de hem zorlukta hem eğlence de yanınızda dost dedikleriniz olsun ki tadını çıkarın.

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu