Genel Bilgiler

Kışın Kamp Yapılır Mı? – 2021

Kışın kamp yapılır mı?

Kışın kamp yapmak birçok yeni kampçı için korkulu bir etkinliktir. Fakat doğru malzeme seçimi ve doğru bilgiler ile kış kampı yapılır mı? Diye sorarsanız cevabımız kesinlikle evet olacaktır. Kış kampınızın kabusa dönüşmemesi için kış kampı ekipman önerilerini ve aşağıda bahsetmiş olduğumuz ipuçlarına kesinlikle göz atmalısınız

Kış Kampı İçin Genel Tavsiyeler

 1. Kışın kamp yapmaya karar verdiğiniz alanı kesinlikle internetten araştırıp olabilecek durumlarda kimi arayabileceğinizi planlayın.
 2. Kış kampı için aşağıda bahsetmiş olduğumuz gibi 4 mevsim bir çadır temin edin.
 3. Eğer karlı bir alanda kamp yapacaksanız, karın ağırlığı ile kırılabilecek ağaçların altına çadır kurmayın.
 4. Çadırınızı karlı bir zemine kuracaksanız kesinlikle zemini temizleyin veya ayağınız ile sertleştirin.
 5. Çadırınızı kurduktan sonra, zeminden gelecek soğuğu önlemek için zemine termal battaniye, mat veya muşamba sermelisiniz.
 6. İzolasyonu iyi olan bir şişme mat kullanın.
 7. Kış kampına uygun bir uyku tulumu seçmelisiniz.
 8. Uyurken tüm kıyafetlerinizi çadır içine koymalısınız. Hem eşyalarınızı sıcak tutup hem de içerde havanın dolaşacağı alanı daraltıp daha sıcak bir ortam oluşturursunuz.
 9. Eğer ki benzinli kamp ocağı kullanıyorsanız çadır içerisinden çıkıp o şekilde ocağınızı çadırdan uzakta yakmalısınız. Benzin ocakları ilk ateşlemede parladıkları için çadırınıza ciddi zararlar verebilir.
 10. Kışın kamp yaparken çadırınızın havalandırmalarını kesinlikle açık tutun. Aksi durumda çadırın içerisinde olan yoğunlaşma yüzünden çadırınızın içerisinde ki her şey ıslanacaktır.
 11. Kışın çadır içerisini nasıl ısıtacağınızı bilmiyorsanız Kışın Çadır Nasıl Isınır? Adlı makalemizi kesinlikle okuyun.
 12. Kışın soğuk olduğu için dışarı çıkıp çişinizi yapmaya üşenebilirsiniz. Çişinizi tutmak sizi daha fazla üşümenize neden olacaktır.
 13. Boyun bölgenizi kesinlikle kaliteli bir buff ile koruyun.
 14. Donmayı engellemek için içeceklerinizin bulunduğu şişeleri baş aşağı tutun ki, Şişe dibinden donmaya başlasın, sizde üst kısımdan rahatça içeceklerinizi için.
 15. Kış kamplarında hipotermi tehlikesi olduğu için Kış Kamplarında Hipotermi ile ilgili bilgi verdiğimiz yazıyı okumalısınız.

Çadır Seçimi

Eğer kışın kamp yapmaya karar verdiyseniz, bu deneyimin tadını sonuna kadar çıkartmak için en önemli ekipmanlardan biriside korunmanızı sağlayacağınız çadırdır.

 • Sizi soğuktan koruyacak en önemli malzemelerden birisi olan çadırınız, soğuğu geçirmeyen 4 mevsimlik malzemelerden üretilmiş olan bir çadır olmalıdır.
 • Kışın yaza göre daha fazla eşya yanınızda bulundurmanız gerektiğinden, almış olduğunuz çadır bagaj bölümü olan veya yeterli büyüklükte bir çadır olmalıdır.
 • Kışın kar ve yağmurun ağırlığını taşıyabilmesi için kesinlikle kubbe çatısı olan bir çadır olmalıdır.
 • Kışın yüksek rüzgarlı olan bir yerde kamp yapıyorsanız çadır iplerinizi ve kazıklarınızı sağlam bir zemine çakmalısınız.
 • Eğer ki karlı bir alanda kamp yapmayı tercih ettiyseniz, çadırınızı kuracağınız alanı temizleyebilir veya karlı zemini ayaklarınız ile ezerek zemini düz ve sert yapabilirsiniz.
 • Çadırınızı kurduktan sonra, zeminden gelecek soğuğu önlemek için zemine termal battaniye, mat veya muşamba sermelisiniz.
Kışın Kamp
Kışlık Çadır

Uyku Tulumu Seçimi

 • Kışın kamp yapacağınız için seçmiş olduğunuz uyku tulumu kaliteli olmalıdır. Minimum -5 derece ısı yalıtımına sahip bir uyku tulumu olmasına özen göstermelisiniz.
 • Uyku tulumunuza girerken yüzünüzü açık bırakmayı unutmayın.
kışlık uyku tulumu
Uyku Tulumu

Kıyafet Seçimi

 • Kışın kampa giderken her ne kadar aklınıza kat kat giyinerek soğuktan korunmak gelse de, bunun kampta işe yaramayacağını bilin. Kışın kamp yaparken yanınıza alacağınız kıyafetler kesinlikle kaliteli termal kıyafetler olmalıdır.
 • Vücut ısınızı korumakta büyük görevi olan termal içliklere ek olarak, su ve hava geçirmeyen pantolon ve kazaklar ile rüzgar ve yağmura karşı korunabilirsiniz.
 • Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak çabuk bir şekilde kuruma özelliği olan suya ve rüzgara dayanıklı bere, şapka ve eldivenleri de yanınızda götürmelisiniz. 
kışın kamp ekipman
Kışın Kamp Ekipmanı

Kışın Kampta Ne Yemek Yenir?

 • Kışın kamp yaparken vücut ısınızı ve enerjinizi yüksekte tutması için protein ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz.
 • İçecek olarak ise sıcak içecekleri tercih edin.
 • Yiyecek ve içeceklerinizi sıcak bir şekilde muhafaza etmek için termosları kullanabilirsiniz.
 • Kullanmış olduğunuz çatal, kaşık ve tabak gibi malzemelerinizi tahta olarak götürebilirsiniz.
  kışın kamp kuksa
  Kuksa Bardak

Kışın Kamp Ateşi Yakmak

 • Kışın kamp yapmak oldukça keyifli olsa da, bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de kışın kamp ateşi yakmaktır.
 • Kamp alanındaki odun ve dalların birçoğu ıslak olacağı için tutuşturmak oldukça zor. Bu yüzden yanınızda birkaç parça odun götürebilir veya ateşinizi yakmak için özel ateş tutuşturucu jellerden götürebilirsiniz.
 • Eğer ki kamp yapacağınız alanda rüzgar var ise, kamp ateşinizin etrafını rüzgardan korunacak şekilde düzenlemelisiniz.
kışın ateş
Kamp Ateşi

Yanınıza Vazelin Almayı Unutmayın!

Vazelin ne işimize yarayacak dediğinizi duyar gibiyim. Vücudunuzun açıkta kalan kısımlarını vazelin sürerek soğuğa karşı koruyucu bir tabaka elde edebilirsiniz. Vazelini aynı zamanda kullanmış olduğunuz çadırın ip ve halatına sürerek donmasını engelleyerek düğümlerini kolayca açabilirsiniz.

Kuru kalmalısınız!

Çadıra girmeden önce kıyafetlerinizin üzerindeki suyu veya karı temizlemelisiniz. Böylece içeride oluşabilecek su buharını azaltmış olursunuz. Aynı zamanda çadırın içerisindeki su buharı damlacıklarını da bu şekilde temizlemeniz faydalı olacaktır.  Çadırınızın üzerinde kar veya yağmur suyu birikmesine müsaade etmeyin.

[alert type=”info” close=”true”]Kışın kamp yapmaya karar verdiyseniz gideceğiniz konumun bilgilerini kesinlikle yakınlarınızla paylaşmalısınız.[/alert]

Bonus Bilgiler

 • Soğukta pilleriniz donabileceği için, cepleriniz de taşıyarak donmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi ve uyku tulumunuzu sıcak tutmak için içerisine koyabilirsiniz.
 • Yemek yiyeceğiniz malzemelerin metal değil de tahtadan olması yiyeceklerinizi daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayacaktır.
 • Kışın nasıl çadır ısınır? Sorusuna makalemizi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu