Genel Bilgiler

Kışın Kamp Ekipmanları Nasıl Olmalı?

Kışın Kamp Ekipmanları

Kamp yapmak doğaseverler için vazgeçilmez bir hobi. Özellikle ormanın o sessizliği ve kokusunun verdiği huzur paha biçilemez. Kamp denince genellikle akla yaz ayları ve deniz gelse de kış aylarında yapılacak olan kamplarında tadı bambaşka. Özellikle ateş başı sohbetleri, yapılan sucuk ekmekler, doğada geçirilecek vakit ve tabi ki size bahşedilecek huzur şehir hayatında bulunamayacak türden. Peki, soğuk günlerde kamp yapıyorsanız yanınıza almanız gerekenler neler?

  • Amacına Uygun Bir Çadır

Soğuk havalarda kamp yapmayı planlıyorsanız mutlaka iyisinden ve bu amaç için üretilmiş bir çadırınız olmalıdır. Çünkü çadır yağmur, rüzgar gibi olumsuz koşullardan direk olarak sizi kurtaracaktır. Bir kış günüde havanın ne zaman değişeceğini bilemezsiniz.

  • Çadır Altlığı Mutlaka Olmalı

Çadır altlığı soğuk mevsimlerde çadır için vazgeçilmez bir üründür. Her mevsimde çadır ile zemin arasında kaldığı için çadırın ömrünü uzatacaktır. Soğuk havalarda yapılan kamplarda da hem çadırın alttan soğuk almaması amacı ile bir nebze yardımcı olacak hem de nemli topraklarda veya yağmurlu havalarda çadırın zeminini sudan koruyacaktır.

  • Kaliteli Uyku Tulumu

Soğuk kış kamplarında kullanacağınız uyku tulumu mutlaka yüksek kalite olmalı ve uygun derecelerde konfor sıcaklığına sahip olmalıdır. Uyku tulumlarının üzerinde konfor sıcaklığı yazan sıcaklık rahatlıkla kullanılacak olduğu dereceyi gösterir. Kış aylarında veya soğuk bölgelerde yapılacak kamplarda sıcaklık kolaylıkla sıfır derecenin altına düşmektedir. Uyku tulumu alırken mutlaka konfor sıcaklığına dikkat ediniz.

  • Sıcak Su Torbası

Kış kamplarında ve soğuk havalarda sıcak su torbası olmazsa olmaz gibi birşeydir. Ateş başında ya da kamp ocağında ısıtacağınız sıcak suyu sıcak su torbasına doldurarak uyku tulumunda ayak dibinize atarsanız bütün gece sıcak ve rahat bir uyku geçirirsiniz.

  • Mat Olmadan Olmaz

Kış kamplarında insanların genellikle önemini yaşayarak öğrendiği bir malzeme vardır ki onun adı mat. Matlar uyku tulumu ve zemin aranızda kalarak zeminden gelecek soğuğu kesmeye yarar. İyi kalitede bir mat soğuk hava kamplarında hayat kurtarıcıdır.

Kışın Kamp Ekipmanları

  • Kışlık Ayakkabı

Soğuk havalarda yapılacak kamplarda mutlaka yanınızda kışlık ayakkabı alarak gidin. Bu ayakkabılar termal özellikte olmakta ve soğuk, yağmur gibi etkilerden ayaklarınızı korumaktadır. Unutmayın vücudun en çok ısı kaybettiği noktalardan biriside ayaklardır.

  • Yağmurluk

Kıyafetiniz her ne kadar su geçirmez olsa da bir yerden sonra dayanımı son bulacak ve su almaya başlayacaktır. Bu sebeple taşınabilen hafif cep yağmurluklardan çantanızda mutlaka bulunmalıdır.

  • Branda Hayat Kurtarır

Kış kamplarında ve soğuk havalarda olabilecek hava muhalefetlerinden korunmanın en etkili ve güzel yolu branda bulundurmaktır. Eğer hava bozarsa dışarıda vakit geçirmek isterseniz ve taşıma imkanınız varsa mutlaka yanınızda branda bulundurun.

  • Yakacak Odun

Gideceğiniz bölgeye eğer araçla gidiyorsanız yanınıza mutlaka yakacak odun bulundurun. Gittiğiniz bölgede bir gece önceden yağmur yağmış olabilir bu durumda ısınmak için temel ihtiyaç olan ateş yakma esnasında mutlaka kuru odunlara ihtiyacınız olacaktır.

  • Termal İçlik

Soğuk havalarda yapılacak kamplarda her daim ateş yakma imkanı bulunmayabilir. Böyle durumlarda mutlaka termal içlik giyerek gidilmeli ve ona göre giyinilmelidir. Aksi taktirde uzun süreli soğuğa maruz kalmak ciddi sağlık problemlerine yol açacaktır.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu