Genel BilgilerSizden Gelenler

Kızların Kampta Yaşayabileceği Zorluklar

Yaşadığımız hayatlar gereği, stres hep bizimle. Gerek iş hayatımız gerekse eğitim hayatımız ya da aile ve arkadaş ilişkilerimizde zorlu süreçlerden geçebiliyoruz. Bu yüzden kamp atmak bizler için harika bir deşarj olma yöntemidir. Ara ara kaçıp kafa izni yapabilmek bizler için büyük bir nimet diyebiliriz, bu nedenle kampta biz kadınlar/genç kızlar olarak zorlanabileceğimiz konuları bu yazımızda derledik.

İlk olarak kampa gideceğimiz insanları çok dikkatli seçmeliyiz. Çünkü tatilimizin burnumuzdan gelmesini ya da pelinsu triplerine maruz kalmayı istemeyiz. Bu nedenle daha önce kampa gitmiş ya da ilgisi olan birileriyle gitmek daha sağlıklı olacaktır. Çıtkırıldım, narin veyahut evhamlı tiplerle kampa gitmek tatilimizi cehennem azabına çevirebilir. Söylememize gerek var mı bilmiyorum ama, kamp için güvendiğiniz, uzun süredir tanıdığınız görüştüğünüz arkadaşlarınızla gitmekte fayda var, çünkü insanoğlu..

camp manzara

 

Diğer zorlanabileceğimiz konu ise hijyen. Bu konu cinsiyet ayırt etmez fakat biz kızlar biraz daha titiz olabiliyoruz. Evimizdeki gibi ‘hadi bir ılık duş alayım’ olayı kampta tabii ki de imkansızdır. Gerçi bu sizin kamp atacağınız yere göre değişmektedir. Eğer camping alanları size hitap etmiyorsa, daha çok kendinizle yalnız kalmak ve hayatın o tatlı sert telaşından kaçmak istiyorsanız biraz daha sakin yerleri tercih etmeniz gerekebilir. Bununda olumsuz yanları duş-wc-elektrik-priz-su kaynaklarının bulunmaması demektir. Bu sayede tam anlamıyla doğayla iç içe kalabilirsiniz .
Gerçi bu sorunları minimalize etmek gayet de mümkün aslında.

Saçlarımız için kullanabileceğimiz kuru şampuanlar günümüzü kurtarır. Eğer deniz kenarında kamp atacak olursak ise durulama gerektirmeyen bakım kremleri ile saçlarımızı zararlı etkenlerden koruyabiliriz. Diğer verebileceğimiz bir tavsiye ise, yeme içme suyu haricinde yanımıza bir damacana su daha almak. Bu damacanayı güneşte bırakarak suyun ısınmasını sağlayabiliriz, böylelikle ilkel bir duş alabiliriz. Vücudumuza yapışan toz kum vb. şeylerden hatta deniz suyundan da arınmış oluruz. Kampta iyi bir uyku çekebilmek ve günün yorgunluğundan kurtulmak için güzel bir çözüm yolu olabilir.

kamp ekipmanları

Kamp Atacağımız Yer Hakkında;

Eğer kız kıza gidilecek bir kamp gezisi ise bu hususlara extra önem vermek gerekiyor. Çadırımızın yanındaki diğer kampçılara dikkat etmekte fayda var. Güven veren tipler değilse, kamp anlayışımızın farklı olduğunu hissettiğiniz kişilerle aynı ya da yakın yerlere kamp atmak sağlıksız olacaktır. Çünkü gecenin bir yarısında son ses müzik dinleyen, gürültülü hareket eden (konuşan-gülen) saygısız kampçılar(!), tatilimizi mahvedebilir. Olası bir kötü durumda, telefonun çekmeme ihtimaline karşı, kamp atılacak yerin konumunu jandarmaya veya polis birimlerine bildirmekte yarar vardır.

Alerjik Durumlar;

Bu durumu bizzat deneyimlemiş birisi olarak yazıyorum, tatilinizden önce güneşe, kuma, tuzlu suya, toz toprağa hatta polenlere alerjiniz olup olmadığını öğrenin. Testlerle öğrenmek mümkün. Eğer güneşe alerjiniz varsa tatil dönüşü evde aynaya bakmaya korkar duruma gelebilirsiniz ki bu hiç hoş bir durum değil. Fark edilip zamanında müdahale edilmezse suratınızda ödem toplayan yerlerde iltihaplanma oluşur ve yüz şeklinizde bozulmalar meydana gelebilir. Bu yüzden öncelikle kendinizi tanıyın, bilin. Bir genç kız olarak aynaya bakamıyor olmak can sıkıcı bir durum. Siz dikkatli olun önleminizi alın. Eğer alerjik bir durumunuz varsa, doktorunuzun verdiği ilacı tatilinizden birkaç gün önce kullanmaya başlarsınız. Böylelikle kampta ve sonrasında bir sağlık sorunu yaşamazsınız.

Hava Durumu;

Kızlar olarak daha çabuk üşüyoruz. Bu sebeple kamp atacağımız yerin sabah, akşam ve özellikle gece hava duruma bakmakta fayda var. Buna göre yanımıza neler almamız gerektiğini anlamış oluyoruz. Hırkalar, uzun çoraplar hatta belki sıcak su torbasına bile ihtiyacımız olabilir. Havaya bağlı olarak üstümüzü örtmek için alacağımız eşyada değişkenlik gösterecektir.

kamp atesi 1

Kamp Ateşi;

Kampın olmazsa olmazı tabii ki de bir kamp ateşidir. Etrafında güzel sohbetler döner, samimi bir ortam yaratır. Güzel kareler yakalayabiliriz. Ama bunların dışında yemek yapabilmek için ya da ısınabilmek için yanan bir ateşe ihtiyacımız vardır. Eğer erkek arkadaşınızla gidiyorsanız ateşi dert etmenize gerek kalmayabilir. Ya da iş başa düşebilir. Ateşi yakabilmek için daha önceden nemli olmayan odunları toplamış olmamız gerekiyor, eğer odun toplayabileceğimiz bir alana sahip değilsek, yanımıza minik tüplerden almış olmamız gerekmektedir. Böylelikle yemek sorunuyla uğraşmamış oluruz. Bir diğer ihtiyacımız ise çakmak vb. ürünler olacaktır.

kamp kahvaltisi

Yeme İçme ve Sonrası

Kampta yemek olayını çok abartmamak lazım. Kısıtlı imkanlarla doyurucu öğünler günümüzü kurtaracaktır. Bunun için hemen bozulmayan, akmayan, ağır kokusu olmayan besinleri tercih etmekte fayda var. Makarna, mantar sote, tavuklu mantar, hazır çorbalar ,hazır alınmış açmalar ya da evden getirilen atıştırmalıklar kamp için idealdir. Bir şeyler hazırlayıp yedikten sonra ortaya çıkan kirliler tam bir baş belası olabilir. Kamp alanında çeşme vb. yoksa elde yıkamak mantıklı olacaktır. Bu nedenle yıkaması zor olacak yemekler yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim.

Uyku Vakti

Havanın iyice kararmasıyla birlikte çadırlarımıza geçip misler gibi uyuyabiliriz. Ama öncelikle, çadırın yakınlarına çöp bırakmadığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Belki de en önemlisi vahşi hayvanları çekebilecek besinleri çadırımızdan 250 metre uzağa bırakmakta fayda var. Gecenin bir vakti çadırımızın etrafında dolaşan yaban domuzları veya vahşi köpekler bizleri bir hayli korkutabilir.
Bu konunun dışında, bazılarımız yatacağımız yeri yadırgayabilir ve uykusuz kalabilir. Bu nedenle, sizi kendi evinizde ya da kendi yatağınızda hissettirmesi için size ait olan yastığınızı yanınızda getirebilirsiniz.

Son değineceğimiz konu ise, karanlık.

Bazılarımız karanlıktan korkabilir. Bunu önlemek için yanımıza fener, kafa feneri vb. ürünler alabiliriz. Hatta bir tanesini çadırımıza asarak karanlıktan kurtulabilir ve uykuya dalabiliriz. Karanlık korkusu olanlar için bir diğer tavsiyem ise müzik dinleyerek uykuya dalmak olacaktır.

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu