Genel Bilgiler

Neden Kamp Yapıyoruz?

Neden kamp yapıyoruz?

Gerek iş hayatının getirdiği stres ve yorgunluktan kaçmak isteyen insanlar, gerek öğrenciliğin zorluklarından kaçmak isteyen insanlar için kamp yapmak tadına doyum olmaz bir aktivitedir.

Şehrin kalabalığından, insan sayısının fazlalığından artık aradığı sakinliği bulamayan insanlar için kamp yapmak mükemmel bir etkinliktir. Sabahları telefon alarmıyla uyanmayacağınız, akşamları korna sesleri, araba alarmlarıyla uyumayacağınız, doğanın eşsiz kokusu ve yaprakların huzur veren hışırtısıyla gözlerinizi açacağınız bir sakinlik imkanı sağlar sizlere. İnsana kattığı birçok pozitif yön vardır. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz stresten uzaklaşmaktır.

Çünkü kampa gittiğiniz birkaç gün boyunca ne yetiştirmeniz gereken bir iş, ne yapmanız gereken bir sunum, ne de girmeniz gereken bir toplantı olacaktır. Yapmanız gereken tek bir şey vardır o da doğayla iç içe birkaç gün geçirip her şeyi bir kenara bırakıp sakinliğin tadını çıkarmaktır.

 

Neden Kamp Yapıyoruz

Tabii ki kamp yapmanın size sağlayacağı tek avantaj bu değildir. Örneğin çok sevdiğiniz birkaç arkadaşınızla gittiğiniz bir kampta arkadaşlığınızın çok daha fazla kuvvetlenme ihtimali vardır tabii ki. Doğanın yani o huzurun içerisinde yapacağınız birkaç günlük sohbet, her şeyi bir yana bırakıp birbirinize ayırdığınız zaman, aldığınız oksijenin de kalitesiyle sizler için çok daha değerli olacak.

Şehrin kalabalığından uzaklaşmanın yanı sıra monotonlaşmış hayatlarınıza da vereceğiniz birkaç günlük ara sizin hayata bakışınızı değiştirecek. Sürekli aynı saatte uyanmak, aynı saate kadar çalışmak, her gün benzer işleri yapmak zorunda olmayacağınız, her gününüzün bir öncesinden farklı ve neşeli geçmesini sağlayacak bir aktivitedir kamp yapmak.

Kendinizi de daha iyi tanıma fırsatı bulacağınız bir etkinliktir. Kendinizle baş başa geçireceğiniz birkaç günde okuyacağınız kitaptan daha fazla keyif alacak, dinlediğiniz müzikten daha fazla haz alacaksınız hiç şüphesiz. Çünkü o an sadece hayallere dalarak dinlediğiniz müziğin ya da okuduğunuz kitabın evrenine, doğanın dindirici gücüyle daha rahat girebileceksiniz.

Kamp yapmanın en güzel yanlarından biri de yokluğu görebilmektir. Yaz tatillerinde gittiğiniz beş yıldızlı oteller gibi her şeyin ayağınıza gelmeyeceği bir ortamdır. Bu da sizler için güzel bir tecrübe olacaktır. Topladığınız odunlarla yaktığınız ateşin üstünde pişireceğiniz yemeğin tadı neredeyse anne yemeği kadar lezzetli olacaktır. Her istediğinizde duş alamayacak ya da her istediğinizde kahve makinenizin tuşuna basıp kahve içemeyeceksiniz belki ama kamp alanında pişirdiğiniz kahvenin tadını da hiçbir şeyde bulamayacaksınız. Kısacası azla yetinmeyi öğrenip aslında ne kadar güçlü olduğunuzu fark edeceksiniz.

Aile ile yapılan kamplar

Özellikle eşiniz ve çocuklarınızla gittiğiniz bir kampın tadı çok daha farklı olacaktır. Çocuklar şehir hayatı nedeniyle etraflarından gördüğü şeyleri yapar. Etraflarında gördüğü şeylerin de telefonla oynayan insanlar, televizyon izleyen insanlar olduğunu varsayarsak doğanın tadını hiç tadamazlar. Fakat onları telefonlardan, televizyonlardan ve tabletlerden uzaklaştırarak yapacağınız birkaç günlük kamp sayesinde daha küçük yaşlarda doğanın dinginleştirici gücü sayesinde hayal güçleri fazlasıyla gelişir. Kamp alanında geçirecekleri birkaç gün çocuklarınızın kendilerine olan güvenlerini arttıracak ve farklı bir bakış açısına sahip olmalarını sağlayacaktır.

Kısacası kamp yapmak herkesin senede en az birkaç kere tatması gereken, o huzurun tadını çıkarması gereken bir aktivitedir. Gerek kış kampında doğanın serinletici etkisine karşı tulumlarınızla ve battaniyelerinizle aldığınız önlem, gerekse yaz kampında her sabah uyanıp denize koşarak atlayıp ayılmanın vereceği hazzı başka hiçbir yerde bulamayacaksınız. İş hayatının getirdiği stresten sizler de birkaç günlüğüne kampa giderek arınabilir ve döndüğünüzde çok daha verimli çalışmaya başlayabilirsiniz. Hatta döner dönmez bir sonraki kamp planınızı yapıp heyecanla o anı bekleyeceğinize hiç şüpheniz olmasın.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu