Gezi RehberleriSizden Gelenler

Avusturya’da Gezilecek Tarihi Yerler – Avusturya’da Meşhur Yemekler

Avusturya Gezi Rehberi.

Avusturya; tarih kokan binaları ile, yıllardır ne atmosferi ne kokusu ne de mimarisi ile değişmemiş bir ülke. Cumhuriyet olarak yönetilen ve Orta Avrupa’da bulunan Avusturya 9 eyalaletten oluşan düzenli bir ülkedir. Binaların dizilişi,insanların davranışları,arabaların park halinde duruşu kısacası herşey bir ahenk içerisinde. Para birimi EURO’dur ve biraz pahalı bir yerdir baştan söyleyeyim. Almanca konuşulur ama biraz Almanların konuştuğu almancadan farklıdır ve Almanya’da olduğu gibi burda da oldukça Türk insanına rastlayabiliriz. Şöyle anlatayım çağırdığınız her 10 Über aracından 7’sinin şoförü Türk çıkacaktır. Bu güzel birşeydir Über kullananlar bilir kalkış ve varış yerini seçtiğinizde size otomatik bir tutar çıkarır ve şoför yolu ne kadar uzatsada tutar aynıdır.Başımıza ilk gün gelen şey tam olarak bu oldu.

Türk bir kardeşimiz bizi Über ile aldı önce Almanca konuşurken kız arkadaşım ‘’Aaa aşkım şu bina çok iyi değil mi dedi?’’ Şoförde Türk olduğumuzu anlayınca Türkçe konuşmaya başladık ve bizi oldukça uzun bir yoldan şehri dolaştırarak otele götürdü. Sağolsun çok güzel bilgilerde verdi. Çok az insanın bildiği bir bilgi vereyim Viyana ‘’gül’’ şeklinde dıştan içe doğru küçülür ve 15 bölümden oluşur. İçe doğru gittikçe pahalılaşır. Neyse konuyu uzatmadan gezilecek yerlere başlayalım yavaş yavaş.
Avusturya Avrupa Turu yapacakların klasik rotasında ilk sıralarda yer alan bir ülkedir. Etrafında bulunan Macaristan’a Slovakya’ya , Çek Cumhuryetine ve Almanya’ya oldukça yakındır. Bir tren veya otobüs mesafesindedir. Bu da ülkeyi oldukça çekici bir yer yapmaktadır. Artılarını ve eksilerini ilerleyen kısımlarda konuşacağız ama şimdi neler yapılır? Avusturya’da nereler gezilir? bunlardan bahsedelim.

Avusturya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Avusturya size birçok farklı etkinlik yapma şansı birçok farklı lezzet sunacak bir ülke ve bir gezginin yeterli zamanı yoksa bu gezilecek tarihi yerler konusu çok kafa karıştırıcı çünkü çok fazla seçenek var ve hepsi de birbirinden daha çekici.

hofburg sarayı
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı: Avusturya’daki en büyük saraydır.İsmini ülkeyi asırlarca yöneten Hofburg ailesinden almıştır.Resim ve sanat meraklıları buraya bayılacaktır. Döneme ait birçok tablo ve değerli eşya burda sergilenmektedir.

 

 

 

belvedere sarayı
Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı: Zamanın genç prenslerinden Eugen , Viyana’yı çok iyi savunmuş ve bu saray ona bu yüzden hediye edilmiştir.Sarayın içinde yine her sarayda görebileceğiniz tablolar ve kişisel eşyalar bulunmaktadır. Dışarda ise inanılmaz bir havuz ve heykeller sizi beklemektedir.’’The Kiss’’ adında yani ‘’Öpücük’’ adında çok ünlü olan rengarenk bir tablo bulunur. Giriş ücreti 10 EURO’idi en son ama size küçük bir bilgi eğer erasmus öğrencisi iseniz yada Avrupa’da herhangi bir üniversitede öğrenci iseniz giriş ücretsizdir.

 

 

aziz stefan katedrali
Aziz Stefan Katedrali

Aziz Stefan Katedrali: Tarihi yapıları, kutsal mekanları seven, meraklısı olan biriyseniz muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri. Merkezde Graben caddesinde bulunmaktadır. Katedralin güzelliği yanısıra en güzel kısım ise giriş ücreti bulunmamasıdır. Katedralin içini herhangi bir ücret ödemeden gezebilirsiniz. En üst katına yani teresına çıkıp Viyana’yı kuş bakışı izleyebilirsiniz. Katedral ibadete açık ve içerde her dilden ve dinden insan bulabilirsiniz .Gidip bir mum yakıp sizde dilek dileyebilirsiniz.

 

 

Schönbrunn sarayı
Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı: Hakkında ilk duyacağınız şey 1400 odası olması olacaktır. Gerçekten 1400 odası var mı bu kadar kalacak zamanım olmadı ve saymadım tabi ki ama büyüklüğü beni ikna etti. Giriş ücreti 17 EURO’dur. Bu sadece saraya giriş ücretidir. Farklı odalar ve bölümler vardır mesela hayvanat bahçesi kısmına giriş 18 EURO’dur gibi. Değişik sanatçılara ait olan değişik odalar ve bölümler var. Mozart hayranı iseniz 6 yaşında piyano çaldığı odayı es geçmeyin. Birgün gezseniz ancak biter bu saray ama siz bir gününüzü buna ayırmayın daha görecek çok şey olacak. Sabah giderseniz zaman kazanırsınız çünkü saat 8 de açılıp 6 gibi kapanıyor ve sadece sabahları kalabalık olmuyor.Çok büyük olduğu için içinde birkaç mini trende var ve imkanınız varsa ve zamanınız kısıtlı ise kesinlikle trenleri kullanınız. Tren en son 7 EURO’idi.

 

 

mauthausen toplama kampı
Mauthausen Toplama Kampı

Mauthausen Toplama Kampı: 2.Dünya savaşını merak ediyorsanız daha önce Polonya’ya gidip hayatınızda görebileceğiniz en korkunç toplama kampını görmedi iseniz Mauthausen Toplama Kampı sizin için güzel bir ilk tecrübe olur. Eğer duygusal biri iseniz size psikolojik olarak baya etkileyecektir. .Viyana dışında bulunan ve tren ile gidilen bu alana tren kişi başı 30 EURO kadar tutar ve trenden indikten sonra ister yürümeyi isterseniz taksi tutma seçeneğini kullanabilirsiniz. Size tekrar uyarmak isterim buraya giderseniz ve duygusal anlamda hassas bir kişiliğiniz var ise zor anlar yaşayacaksınız. Ürpertici odalar,elektrikli teller, masalar herşey size ürpertecek.ü

 

Avusturya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Avusturya genel olarak tarihi yapıları ile bilinen bir yer olsa da doğal güzellikleri de bir o kadar fazladır ve çok fazla turist çekmektedir.

Kitzsteinhorn zirvesi
Kitzsteinhorn Zirvesi

Kitzsteinhorn Zirvesi: Her mevsim kayak keyfi yapabileceğiniz bir yer. İnanılmaz kayak pistleri var. Özellikle zirvede 3000 metrede Haziran ayına kadar kayılabilir. Az kar yağsa bile kar makineleri ile pistler sabaha hazır oluyor, sürekli yapay kar ilavesi ile size kayak yapma fırsatı sunuluyor. Bu nedenle oldukça fazla turist çekiyor. Özellikle Şubat başı çok kalabalık olduğundan ocak ortaları gitmek daha mantıklı. Teleferik sistemi ile zirveye çıkabilir ve ayaklarınız altındaki bembeyaz karın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu arada dağın zirvesine çıkmak için para ödemeniz gerekmektedir ve 30EURO veya 35 EURO idi yanlış hatırlamıyorsam.

 

hallstat dachstein salzkammergut
Hallstatt-Dachstein – Salzkammergut

Hallstatt-Dachstein – Salzkammergut: Şirinler köyü kadar küçük ama o kadar sevimli bir köy. Kocaman bir meydan ve birkaç sokaktan oluşan bir köy aslında Hallstat. Bu köye ulaşmakta biraz zaman alıyor. Viyana-Hallstatt arası, trenle 3 saat ve sadece trene verdiğiniz gidiş ücreti 50 EURO. Trenden indiğinizde karşıya kayık ile geçiyorsunuz ve kayık ücreti 3 EURO. Hallstatt 2 saate gezilecek bir yer ama eğer resim çekmeyi seviyorsanız çok güzel resimler çıkarabilirsiniz.Hele de blogger iseniz burası tam size göre. Son olarak aklıma geldi dünyanın en eski tuz madenleri burada bulunur arkadaşlar. Kışın giderseniz madenler kapalı olabiliyor.

 

kurpark
Kurpark

Kurpark: İster muhteşem bir manzara da yürüyün isterseniz bir bankta oturup doğal güzellikleri izleyin. İçerisinde ilginç heykeller görmeniz mümkün ve fotoğraf çekmek için çok uygunlar. Doğal bir yürüyüş ve ortam seviyorsanız bu park tam size göre. Kahvenizi alın ve keyfini çıkarın.

 

 

 

 

Avusturya’nın Meşhur Yemekleri

Aç karnına gezilmiyor genelde karnın tok olacak ki keyfi çıksın burda da o ülkenin yemekleri,mutfağı devreye giriyor. Avusturya çok geniş olmasa da bazı güzel yemeklere sahip şunu da ekleyeyim Avusturya’da en çok yemeğe para harcanıyor pahalı bir yer ama ben size Viyana için bir yer söyleyeceğim cebinizi kurtaracak bir yer.

nitzelŞnitzel: Birçoğumuzun bildiği yemek. Avusturya’ya gitmeden Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz bir yemek ama Avusturya’da aşırı popüler. Fiyatı o kadar ucuz değil o yüzden gittiğinizde şnitzel denemek yerine başka tatlara yelken açın derim.

 

KaiserschmarrnKaiserschmarrn: Avusturya tatlısı daha da açık söylemek gerekirse bildiğimiz pankek. Pankeke biraz vanilya ve kuş üzümü eklerseniz Kaiserschmarrn oluyor. Tadı çok güzeldi bildiğimiz pankek desemde tadına bakmanızı öneririm. Şnitzel’e harcamadığınız tutarı Kaiserschmarrn alarak dengeleyebilirsiniz arkadaşlar.

 
GrießnockerlsuppeGrießnockerlsuppe: Türkçeye çevirirsek tam anlamı İrmik Hamuru ve Suppe yani çorba İrmik Hamuru Çorbası diye çevirebiliriz. Biz helvasını onlar çorbasını yapıyor. Tadını ben gerçekten beğenmedim çorba yer gibi hissetmiyorsunuz ama ilginç bir lezzet olacak o yüzden denenebilir.

DÜŞÜK BÜTÇESİ BULUNANLAR İÇİN ALTIN TÜYO: Öğrenci iseniz bütçeniz düşük ise size en çok yemek parası yıpratacak. Çünkü gerçekten pahalı bir yer ama ben iş başındayım 1 EURO’ya istediğiniz kadar bile yiyebilirsiniz. Mekan ismi: Der Wiener Deewan 3 katlı bir Hint restorantı diğerlerinden ayıran kısmı ise istediğin kadar ye istediğin kadar öde.Yemek seçeneği 4-5 tane genelde pilav yada makarna , helva , çorba , salata ve ekmek var. Genelde iş çıkışları çok yoğun oluyor ve kuyruk oluyor tam yeri: Dokuzuncu bölgede (toplam 15.bölge var ) ve eski borsa binasının hemen 100 metre ilerisinde.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu