«

Cunda Adası için Gezi Rehberi

Ayvalık gibi Cunda Adası da bir zamanlar Yunanlılara ait idi ve burada hala Yunanca konuşulduğu görülmektedir. Adada iki kültürün yemek, müzik ve gece hayatının bir karışımı vardır ve son zamanlarda turizm potansiyelini artış göstermiş olan önemli tatil mekanlarından biri haline gelmiştir. Eski Yunan binaları ile dolu, denizden uzakta, büyüleyici arnavut kaldırımlı arka sokaklarında çok sayıda kafe, bar, pastane ve küçük restoran bulunmaktadır. Tepenin üst kısmında, restore edilmiş eski bir yel değirmeni ve küçük Sevim Necdet Kent Kütüphanesi’ne bitişik bir kafe, her gün açıktır ve muhteşem manzaralara sahiptir. İşte sizin için yaptığımız araştırma sonucunda, Cunda Adası’nda gezilecek yerler:

Rahmi M. Koç Müzesi

Sıra dışı bir tarihi olan Cunda’nın 1873 tarihli bir simgesel yapısı olan Taxiarchis Kilisesi, Türk iş adamı ve hayırsever Rahmi M. Koç’un koleksiyonuna ait eklektik bir dizi nesnenin bulunduğu müze olarak 2014 yılında restore edildi ve yeniden açıldı. Restorasyon, zarif neoklasik mimariyi, kilisenin dekorunu ve dini ikonografisini de bozulmadan kurtardı. Otomobillerin ve araçların, gemi çapalarının, denizciliğe ait araçların, antika bebeklerin ve oyuncakların ve diğer antika malzemelerin yer aldığı güzel bir müzedir.

Sevim Necdet Kent Kitaplığı

Eski bir kilise, ada ve denizin güzel manzarasına sahip olan bu bir zamanlar yel değirmeni olan kütüphane, hediyelik eşya dükkanı ve kafe olmak üzere yeniden düzenlemiştir. Kütüphane, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtarmak için hayatını riske atan bir diplomat olan Necdet Kent’e ait siyasi kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bulunduğu konumdan dolayı bile “Cunda’da gezilecek yerler” listenizde yer almayı hak ediyor.

Panaya Kilisesi

Cunda’da önemli olan iki kiliseden biridir ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. 1863 yılında yapılan bu güzel tarihi yapı, şimdilerde bir harabeye dönmüş durumda. Çıkan bir yangın sonrasında, doğru dürüst bir restore adımına da gidilmediği için bu tarihi yapıyı ziyaret ederken üzülebiliriz.

 

Badavut Plajı

Cunda Adası plajları içerisinde en temizlerinden bir tanesidir. Temiz bir kumsal, ufukla birleşen masmavi bir deniz, güzel bir manzara ve yüzen balıklar; bir plajdan başka ne istenir ki? Özellikle yaz aylarında tercih edilmesi tarafımızca tavsiye edilir. Çünkü; denizin içi serindir.

Bir Cevap Yaz

Emrah CANKAR Hakkında

avatar

Emrah CANKAR

Merhabalar ismim Emrah 24 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır webmasterlık yapıyorum. 2 yıla yakın bir süredirde bulduğum her fırsatta doğaya kaçıp kamp yapıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *