Gezi Rehberleri

Cunda Adası için Gezi Rehberi

Cunda Adası için Gezi Rehberi

Ayvalık gibi Cunda Adası da bir zamanlar Yunanlılara ait idi ve burada hala Yunanca konuşulduğu görülmektedir. Adada iki kültürün yemek, müzik ve gece hayatının bir karışımı vardır ve son zamanlarda turizm potansiyelini artış göstermiş olan önemli tatil mekanlarından biri haline gelmiştir. Eski Yunan binaları ile dolu, denizden uzakta, büyüleyici arnavut kaldırımlı arka sokaklarında çok sayıda kafe, bar, pastane ve küçük restoran bulunmaktadır. Tepenin üst kısmında, restore edilmiş eski bir yel değirmeni ve küçük Sevim Necdet Kent Kütüphanesi’ne bitişik bir kafe, her gün açıktır ve muhteşem manzaralara sahiptir. İşte sizin için yaptığımız araştırma sonucunda, Cunda Adası’nda gezilecek yerler:

rahmi koç müzesiRahmi M. Koç Müzesi

Sıra dışı bir tarihi olan Cunda’nın 1873 tarihli bir simgesel yapısı olan Taxiarchis Kilisesi, Türk iş adamı ve hayırsever Rahmi M. Koç’un koleksiyonuna ait eklektik bir dizi nesnenin bulunduğu müze olarak 2014 yılında restore edildi ve yeniden açıldı. Restorasyon, zarif neoklasik mimariyi, kilisenin dekorunu ve dini ikonografisini de bozulmadan kurtardı. Otomobillerin ve araçların, gemi çapalarının, denizciliğe ait araçların, antika bebeklerin ve oyuncakların ve diğer antika malzemelerin yer aldığı güzel bir müzedir.

Sevim Necdet Kent KitaplığıSevim Necdet Kent Kitaplığı

Eski bir kilise, ada ve denizin güzel manzarasına sahip olan bu bir zamanlar yel değirmeni olan kütüphane, hediyelik eşya dükkanı ve kafe olmak üzere yeniden düzenlemiştir. Kütüphane, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtarmak için hayatını riske atan bir diplomat olan Necdet Kent’e ait siyasi kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bulunduğu konumdan dolayı bile “Cunda’da gezilecek yerler” listenizde yer almayı hak ediyor.

Panaya KilisesiPanaya Kilisesi

Cunda’da önemli olan iki kiliseden biridir ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. 1863 yılında yapılan bu güzel tarihi yapı, şimdilerde bir harabeye dönmüş durumda. Çıkan bir yangın sonrasında, doğru dürüst bir restore adımına da gidilmediği için bu tarihi yapıyı ziyaret ederken üzülebiliriz.

 

Badavut Plajı

Badavut Plajı

Cunda Adası plajları içerisinde en temizlerinden bir tanesidir. Temiz bir kumsal, ufukla birleşen masmavi bir deniz, güzel bir manzara ve yüzen balıklar; bir plajdan başka ne istenir ki? Özellikle yaz aylarında tercih edilmesi tarafımızca tavsiye edilir. Çünkü; denizin içi serindir.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu