Gezi RehberleriSizden Gelenler

Ukrayna’da Gezilecek Tarihi Yerler – Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna Gezi Rehberi

İlk duyduğumuzda aklımıza tabi ki güzel kızları gelen Doğu Avrupa ülkesi burası. Para birimi Grivna’dır. Başkenti ise Kiev’dir. Kullandıkları dil Ukraynaca ve Rusça’dır bazı kesimlerde özellikle batıda Lehçe’de konuşulur. En çok bilinen üç şehri Kiev, Odessa ve Lviv olsa da, Ukrayna birbirinden güzel daha birçok şehri kucaklayan tarih dolu bir ülke. Hadi bakalım Ukrayna’da neler yapılır?

Ukrayna’da Gezilecek Tarihi Yerler

kresatik caddesi
Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı:

İstanbul’un Taksim Meydanı gibi bir yer olarak düşünebilirsiniz. Bağımsızlık meydanı olarak geçiyor ve bağımsızlık heykeli var meydanda. Hemen yan tarafında alışveriş merkezi birde şehrin giriş kapısı olarak bilinen kapı var. Kreşatik Caddesi 1-2 km uzunlukta oldukça uzun bir cadde ve cadde kafeler ve alışveriş merkezleri ile dolu. Değişik yapılarda görebiliyorsunuz. Cuma ve hafta sonları inanılmaz kalabalık oluyor.

Saint Sophia Aziz Sofya Katedrali
Saint Sophia ( Aziz Sofya Katedrali )

Saint Sophia ( Aziz Sofya Katedrali ):

Ukrayna’nın Unesco Dünya Miraları Listesi’nde yer alan önemli eserlerinden biri. Katedralin bir kısmında kule var ve isterseniz bu kuleye çıkıp şehri yukarıdan da izleyebilirsiniz. Giriş ücreti 5 EURO tarzı bir şey ( 30 ile çarparsanız Gravni olarak hesaplamış olursunuz.)Kuleye çıkmak çok güzeldi ama bir o kadar yorucu idi sebebi ne bir asansör ne de bir yürüyen merdiven yok. Çok uzun bir merdiven ile çıkılıyor ve biraz yorucu ama Kiev manzarasını görmeye değer bir tırmanış bu.

Aziz Sofya Katedrali
St. Michael Altın Kubbeli Katedral

St. Michael Altın Kubbeli Katedral:

Uzaktan görüntüsü inanılmaz güzel ve gerçekten görülmesi gereken bir yer. İçerisinde bir katedral’den farkı yok. Çok fazla size bir şey sunmuyor ama binanın yapısı ve duruşu çok güzel. Çoğu zaman havai fişek gösterilerine denk gelebilirsiniz ayrıca dini bir bayrama denk gelmiştik ve kalabalık akıl almaz derece idi.

Cernobil Müzesi
Çernobil Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum)

Çernobil Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum):

Şehrin kuzeyinde yer alan bu müze 1986’daki Çernobil felaketinin anısına yapılmış. Felaketi internetten araştırırsanız tamamen ayrı bir makale yazılır ama bu müzede değişik maketler, görseller ve kanıtlarla bu felaketin nasıl bir yıkım olduğunuzu görebiliyorsunuz. Müzeye giriş 100 Gravni idi en son şu an değişmiş olabilir krizden dolayı ama çok değildi ve değerdi bu paraya.

Ulusal Opera Evi
Ulusal Opera Evi

Ulusal Opera Evi:

Opera ve klasik müzik severler buraya kesin uğramalıdır. Değişik mimarisi ile dikkat çekiyor ve metro durağına çok yakın. Bu yüzden tercih ettik ama pişman olmadık. Mekana girince halılar ve şamdanlar direk göze çarpıyor, Duvarlar ve kapıların mimarisi ayrı bir hava katıyor.2000 kişi sığar içeriye o kadar büyük.

Lviv Belediye Binası
Lviv Belediye Binası

Lviv Belediye Binası:

Eski Kent’te Pazar Meydanına bulunur. Girişinde kocaman aslan heykelleri vardır. En önemli kısmı ise 70 metrelik saat kulesidir. Kent konseyinin toplantılarını gerçekleştirdiği binanın kulesine çıktığınızda Eski Kent’in tüm görkemine şahit olabilirsiniz. Giriş 100 Gravi idi ve işin en değişik kısmı o merdivenleri çıkmaktır. Tam 70 metreye tırmanıyorsunuz ve merdivenler çok dar ve dönemeçli.

Potemkin Merdivenleri
Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri:

Odessa’ya giden herkes buraya bir kez gitmeli. 200 ‘e yakın basamak var ve bazen her basamakta oturan insanlar olacak kadar kalabalık olabiliyor gittiğiniz döneme göre değişiyor tabiki. Merdivenlere otobüs ile gidebilirsiniz merkezden 155-156 nolu otobüs buraya gidiyor. Eskiden burda çekilen bir film burayı baya ünlü yapmış giden herkes bu filmden bahseder ben izledim ama çok beğenmedim ama göreceli tabi ki filmler. Filmin adı ‘’Potemkin Zırhlısı’’ vaktiniz varsa gitmeden izleyebilirsiniz.

Ukrayna’da Gezilecek Doğal Yerler:

Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı
Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı

Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı:

Yürüyüş ve stresten uzaklaşacağınız bir yer. Koşan, yürüyüş yapan, köpeği ile gezen birçok insan görebilirsiniz. Saray hemen parkın yanında olduğu için iç içe oldukları için başlıkta ikisini birden kullandım. Eğer sevgiliniz veya eşiniz ile gitti iseniz, Aşıklar Köprüsü’nden geçmeyi unutmayınız. Park genelde havuz ve heykeller oldukça fazla yer kaplıyor. Saray oldukça ihtişamlı ve girişi ücretsiz.

Shevchenko Park
Shevchenko Park

Shevchenko Park:

Futbol hayranları kendini burda etiketlemek isterlerse güzel bir mekan. Ortasında büyük bir heykel var ve genelde ailelerin gezdiği bir park. İçerde sokak sanatçıları ve hediyelik eşya satan birçok satıcı var ucuza bir şeyler alabilirsiniz.

Lviv High Castle Park
Lviv High Castle Park

Lviv High Castle Park:

Lviv kentinin en yüksek noktası şehri tamamen tepeden görebileceğiniz bir yer ama çıkması oldukça zor ve uzun. Yanınıza su almayı unutmayın tırmanırken o tepeye. Yaklaşık 500 metre yükseklikte bu tepe genelde aşırı kalabalık olan bir mekanlardan biri. Tüm turistler bir kez buraya uğrar kesin.

Botanik Parkı A.V. Fomin Botanical Garden
Botanik Parkı (A.V. Fomin Botanical Garden)

Botanik Parkı (A.V. Fomin Botanical Garden):

Ülkenin ne büyük botanik parkıdır. Üniversitenin hemen arkasında bulunur. Birçok değişik türde bitki ve ağaç çeşidi görebilirsiniz. Doğayı keşfetmeyi seviyorsanız sizin için güzel bir seçenek olabilir bu mekan.

Odessa Şehir Bahçesi
Odessa Şehir Bahçesi

Odessa Şehir Bahçesi:

Kentteki en eski park olan Odessa Şehir Bahçesi kalabalıktan uzaklaşıp, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir alternatif haline geliyor. Gittiğiniz mevsime göre ağaç renkleri değişiklik gösteriyor ve muhteşem manzaralar ortaya çıkarıyor. Ayrıca değişik hayvan heykelleri de mevcuttur.

Probiy Şelalesi
Probiy Şelalesi

Probiy Şelalesi:

Doğa severlerin en çok ilgisini çekecek manzaralardan bir tanesi burda. Düşündüğünüz kadar büyük bir şelale değil ama hemen dibinde nefis bir köprü bulunuyor ve fotoğraf çekmek isteyenler için nefis bir manzara oluşturuyor.

Ukrayna gezi rehberi burada sona eriyor. Hepinize okuduğunuz için teşekkürler. Ukrayna yemekleri ise aşağıda.

Ukrayna Yemekleri:

Ukrayna çok geniş bir mutfağı olmasada mutfağı çok güzel bir üke. Borscht ve Ukha çorbalarıen meşhur çorbalarıdır ve gayet ucuz fiyata içebilirsiniz. Vareniki, Deruni, Krovyanka, Salo gibi et yemekleri var genelde domuz eti hakim mutfağa ama hassasiyetiniz belirtirseniz beef veya tavuk olarakta size sunabiliyorlar.Birçok Sushi restoran bulabilirsiniz.Ayrıca en büyük gece kulüpleri genelde Türklere ait.Yerel içecekleri Uzvar ve tabii ki votka. Yerel birçok votka çeşidi bulunuyor ve yine yerel biralarını da denemenizi kesinlikle öneririm.

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu