Gezi Rehberleri

Uşak Gezi Rehberi – Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezi Rehberi

Coğrafi konum olarak kuzeyinde Kütahya, doğusunda Afyonkarahisar, güneyinde Denizli, batısında Manisa illerini barındıran Uşak geniş bir coğrafyada doğal ve tarihi birçok güzellikleri içinde bulunduran bir turizm bölgesi olarak dikkat çekmektedir.

İlçeleri; Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı, Ulubey olarak sıralanmaktadır. Dağları, ovaları ve akarsuları ile de doğal güzellikleri olan bir ildir.

Uşak’ta Bulunan Dağlar, Ovalar Ve Akarsular

Dağlar;
Murat dağı
Tahtalı dağı
Bulkaz dağı
Ahır dağı
Kemer dağı
Kocadağ
Elinoğlu tepesi

Ovalar;
Banaz ovası
Uşak ovası

Akarsular;
Banaz çayı
Gediz ırmağı

Uşak gezi rehberi belirleyen gezginler doğal güzellikleri olan Uşak şehrinde doğal bir hayatın ve güzelliklerin ziyaretini gerçekleştirmektedir.

Uşak’ta Gezilecek Tarihi Mekanlar Nereleridir?

 1. Uşak Bedesteni

  uşak bedesteni
  Uşak Bedesteni

Uşak ilinin en sağlam bedesteni olarak nitelendirilen mekan sahaflar çarşısı olarak işlev görmektedir. Şehrin merkezinde bulunan bedesten 1980 yılında restorasyon geçirdikten sonra sahaflar çarşısı olarak kullanıma başlanmıştır.

 

 1. Blaundos Antik Kenti

Blaundos Antik Kenti
Blaundos Antik Kenti

Uşak ilçesine bağlı sülümenler köyünde bulunan antik kent çok eski bir yerleşim yeri olarak nitelendirilmektedir. Derin bir vadi ile çevrelenmiş alanda bulunan antik kent Helenistik dönemden kalan bir tarihi yapıdır. Roma döneminde önemli bir tarihi yapı olarak kurulmuş olup, kale, tiyatro, tapınaklar, stadyum ve kaya mezarlar ile geniş bir yapılanmaya sahiptir. Uşak gezi rehberi oluşturan gezginlerin önemle ziyaret etmek istedikleri bir mekan haline gelmektedir.

 

 1. Uşak Atatürk Evi:

Uşak Atatürk Evi
Uşak Atatürk Evi

Önemli tarihi binalardan biri olan Uşak Atatürk Evi, etnografya müzesi olarak hizmet veren bir yapıdadır. Kurtuluş savaşının cereyan ettiği dönemde karargah binası olarak kullanılan ve Atatürk’ün konaklaması için hazırlanan bina ziyaretçilerin gözde mekanlarındandır. Müzede bulunan yöresel kıyafetler, kilimler, eski silahlar ve halılar sergilenmektedir. Üst katta Atatürk’ün yatak odası ve kişisel eşyaları bulunmaktadır bununla birlikte oldukça geniş bir ziyaret kitlesi oluşturmaktadır.

 

 1. Aksaz Kaplıcası

aksaz kaplıcası
Aksaz Kaplıcası

Uşak ili termal su zenginliklerinin bol olduğu bir mekan olarak ön plana çıkan bir şehirdir. Ulubey ilçesinde bulunan kaplıca ağrılara, felçlilere, sancılı hastalıklara ve cilt rahatsızlıklarına oldukça şifa niteliğinde bir kaplıcadır. Uşak gezi rehberi belirleyen ziyaretçilerin sık ziyaret ettiği bir ortam olarak 39 derece su sıcaklığı ile ziyaretçilerini memnun eden bir yapıdır.

 

 1. Evrenli Doğal Parkı:

evrenli dogal parkı
Evrenli Doğal Parkı

Uşak Sivaslı ilçesinde bulunan evrenli doğal parkı, bölge halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılmakla birlikte birçok ziyaretçi tarafından sevilen ve beğenilen bir mekan niteliğindedir. Yeşilliklerinin bir kısmı doğal olmak üzere bir kısmı da sonradan yapılan çam yeşillendirmeleridir. Park ilçe içerisine 1 km uzaklıkta asfalt yol ile bağlıdır.

 

 1. Clandras Köprüsü:

  clandras köprüsü
  Clandras Köprüsü

Frigyalılar döneminden kalma bu tarihi mekanda kasnak biçiminde kemerlerden oluşan bir köprü yapısı bulunmaktadır. Banaz çayı üzerinde bulunan ve yaklaşık 2500 yıl önce yapılan bu tarihi yapıda, 1,75 metre eninde ve 24 metre uzunluğunda bir taş yapı bulunur. Derinliği de yaklaşık 17 metre civarındadır.

Sabit kaya üzerinde bindirme tekniği ile inşa edilen köprü, fil ayağı ile tabir edilen iki ana gövde bulundurur. Zamanla kilit taşlarının tahrip olması dolayısıyla beton ile tamir edilmiş bölümleri mevcuttur. Uşak gezi rehberi belirleyen ziyaretçilerin oldukça merak ettikleri bir yapı olarak önemlidir.

 

 1. Uşak Arkeoloji Müzesi:

  uşak arkeoloji müzesi 1
  Uşak Arkeoloji Müzesi

Merkeze bağlı kurtuluş mahallesinde bulunan müze ziyaret edilmesi gereken mekanların başında gelmektedir. İçerisinde zengin bir tarihsel koleksiyon bulunduran müze, 1966 yılında ortaya çıkmış ve çok fazla kalıntıyı içerisinde toplayan bir yapı halini almıştır. Küçük bir mekana sahip olan arkeoloji müzesi, bahçesi dahil tüm alanlarında tarihi eserlerin sergilenmesiyle hizmet vermektedir.

Mezar stelleri, adak stelleri ve bol miktarda heykelin bulunduğu müze uşak gezi rehberi oluşturan ziyaretçiler için odak haline gelen bir mekan olarak dikkat çekmektedir. Tunç çağından ve roma çağından birçok eseri içinde bulundurur.

Uşak tarihi ve doğal güzellikleri oldukça fazla olan bir şehirdir. Turistik bir mekan olarak ziyaretçilerin dikkatini çeken ve gezilip görülmesi gereken bir ildir. Oldukça geniş doğal ve tarihsel yapıları mevcuttur. Uşak gezi rehberi belirleyen ziyaretçiler ziyaretleri sırasında daha birçok yapıya şahitlik etmektedir.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu