Gezi & Seyehat

Antalya’da Gezip Görülmesi Gereken 5 Yer

Antalya’da Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin beşinci en kalabalık şehri olan Antalya deniziyle ve gezip görülmesi gereken yerleriyle bir tatil cennetidir. Her yıl yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Antalya M.Ö II. Attalos tarafından kurulmuş ve M.Ö 77’ de Roma topraklarına katılmıştır. Sizin için Antalya’da gezip görülmesi gereken yerler hakkında 5 bilgi topladık.

 

Hadrianus Kapısı

hadrian kapısıBugün üç kapılar diye de anılan Hadrianus Kapısı M.S 130 yılında Roma imparatoru Hadrian tarafından yaptırılmıştır. Şuan Kaleiçi’nde bulunmaktadır ve Antalya’nın simgesi haline gelmiştir. 3 gözü olan kapının içinde bir de Latince bir kitabe bulunmaktadır. İçerisi neredeyse tüm medeniyetin izlerini taşımaktadır. Hadrianus kapısının levhasında Antalya’da yetişmiş olan çiçeklerin kabartmaları bulunmaktadır. İmparator ailesinin mezarlarından günümüze sadece kitabeleri kalmıştır.

 

Düden Şelalesi

 düden şelalesiDüden Şelalesi, Aşağı Düden ve Yukarı Düden olmak üzere ikiye ayrılır. Yukarı Düden Şelalesi piknik alanı olarak kullanılabilmektedir. Düden Şelalesi’ni ziyaret eden bir kişi huzur ve rahatlık hissetmektedir. Şehrin o ağır temposundan kurtulmaktadır. Sabah 8’ de ziyaretçilerine açılan şelale akşam 20:00 da kapanmaktadır. Girişi için ufak bir ücret ödeyerek rahatlığın tadına varabilirsiniz.

 

Konyaaltı Plajı

konya altı plajı Antalya’nın en önemli plajlarından biridir. Yaklaşık 8 km uzunluğa sahip olan plaj derin bir yapıya sahiptir. Çeşitli spor alanlarını da barındıran plajın ücretli ve ücretsiz kısımları bulunmaktadır. Sizde yazın sıcağından bunaldıysanız kendinizi denizin serin sularına bırakabilirsiniz. Türkiye’nin en önemli turizm kaynaklarından olan plaja ulaşım otobüslerden veya dolmuşlardan sağlanıyor.

 

Yivli Minare

yivli minare Adını Antalya Aleaddin Camisinden alan minare bir Selçuklu yapıtıdır. Kim tarafından kesin olarak yaptırıldığı bilinmemekle birlikte Alaeddin Keykubat tarafından 1219-1936 yılında yaptırıldığı düşünülmektedir. 8 yivlidir ve 38 metre yüksekliğindedir. Antalya’da gezip görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Yapımında taş ve kiremit kullanılmıştır. Çeşitli kabartmalar ve süslemeler kullanılmıştır.

 

Altınbeşik Mağarası

altın beşik mağarasıAntalya’nın Aydınkent ilçesinde yer alan bu doğal güzellik Türkiye’nin tek mağara milli parkı özelliği taşımaktadır. Giriş ücreti ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın üçüncü büyük ve Türkiye’nin en büyük yer altı gölü özelliğine sahiptir. Çevresinde karstik yeryüzü şekilleri bulunan mağaranın girişinde bir de kafe bulunmaktadır. Bu doğal güzelliği görmek isteyen turistler bölgeye akın etmektedirler. Mağaranın kapısına kadar araçla gidebilirsiniz. Fotoğrafçılık, yürüyüş, piknik yapabileceğiniz bu doğal ortamı gezmeden ayrılmayın.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu