Gezi & Seyehat

Zeytin Ağaçları Arasına Saklanmış Bir Güzellik: Antandros

Zeytin Ağaçları Arasına Saklanmış Bir Güzellik: Antandros

Balıkesir’in Altınoluk ilçesinde bulunan Antandros Antik Kenti için Ayvalık’tan yola çıktık. Özel aracınız olmadan da kolayca gitmeniz mümkün. Ayvalık-Edremit arası yol yapan Körfez Birlik araçları ile Edremit’e vardıktan sonra bir minibüs ile Antandros Antik Kenti’ne ulaşıyorsunuz. Zeytin ağaçları arasına saklanmış olan antik kent Kaz Dağı’nın eteklerinde yer alıyor.

Şimdilik Nekropol (mezarlık alanı) ve Roma villası dışında bir şey çıkarılmamış olsa da Roma villasında bulunan mozaikler insanı büyülüyor. Nekropol’den çıkan verilere göre M.Ö 7.yy’a kadar gidiyor kent. Kerestecilik ve tersanesiyle oldukça meşhur bir yerdir. Bu sebeple Antandros aslında gizli bir kahraman bile diyebiliriz, Truva Savaşı sonrası kaçanlar buraya gelip gemi yapıp Roma’ya kaçmışlardır.

Roma villası bölümünde oldukça büyük bir yapının olduğunu ve taban mozaiklerinin olduğunu görüyoruz. Villa içerisinde hamamda bulunmakta. Bunun dışında tiyatro yapısına dair tiyatro pulları bulunmuş. Bu pulların üzerindeki damgalarda keçi ve “ANT” yazısı bulunmaktaymış. Bu sebeple keçinin, Antandros’un simgesi olduğunu anlıyoruz.

Tarihinde sürekli el değiştiren kent, kesinlikle gezilmeye değer. Çalışmalar hala devam ettiği için Pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz ziyaret etmek mümkün, arkeolog arkadaşlar dilediğinizde antik kent ile ilgili bilgi de veriyor. Sevgiyle kalın, gezmeyi hobi edinin!

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu