Gezi & Seyehat

Assos Tatilinizde Gezmeniz Gereken Yerler

Assos Tatilinizde Gezmeniz Gereken Yerler

Assos, Yunan yerleşimine ait antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında muhteşem bir şekilde konumlandırılmış Athena Tapınağı, bir tiyatro ve bir nekropol (toplu mezar) bulunmaktadır. Köyün altında küçük çakıl taşlı bir liman var; köyün bu bölümü, İskele Alanı olarak adlandırıyor. Burada yer alan eski taş binalar ve depolar, oteller ve balık lokantalarına dönüştürülmüştür. Makalenin devamında Assos’ta gezilecek yerler listelenmiştir.

athena tapınakAthena Tapınağı

M.Ö. 540 yılında Edremit Körfezi’ne bakan 238 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Yunanistan’ın Midilli Adası’na bakan manzarası muhteşemdir. Giriş ücreti istenmektedir. Bir zamanlar Midilli yerlileri tarafından kurulan tapınak, İstanbul Arkeoloji Müzesi koleksiyonunun bir parçası haline gelmiştir.

antik tiyatro assos minAntik Tiyatro

Sürekli restore edilen bir tiyatro ve antik kent duvarları agoranın altında görülebilir. Tiyatrodan limana inen bir geçit bulunmaktadır. Çevrede antik nekropolden lahitler yer almaktadır. Tiyatro her zaman açık değildir. Sürekli restore edildiği için belirli aralıklar ile açılmaktadır. Assos Antik Tiyatro mutlaka gezilmesi gereken önemli bir mekândır.

assos hüdavendigar cami min

Hüdavendigar Cami

Athena Tapınağı’nın girişinin yanında, 14. yüzyıldan kalma bu büyük cami, 6. yüzyıldan kalma bir kilise ile inşa edilmiştir. Türkiye’de türünün sadece iki örneği vardır. Diğer örneği de Bursa şehrinde olan Hüdavendigar camisidir. Basit bir yapısı olan Osmanlı camilerinden biridir.

 

assos oren yeri minÖren Yeri

Denizin 250 metre üzerinde olan Ören Yeri’nde birçok güzel tarihi kalıntılar yer almaktadır. Bu eski yapıların andezit taşından yapıldığı söyleniyor. Bölgenin etrafında bu taştan bolca bulunmaktadır ancak işlemesi çok meşakkatlidir. Asos’u ünlü yapan yer aslında Ören Yeri’dir. İçerisinde önemli bir tarihi ve bu önemli tarihin eserlerini barındırmaktadır: antik tiyatro, agora, nekropol ve surlar.

 

antik liman assos minAntik Liman

Assos Antik Limanı, küçük akıl taşları ile şirin bir görüntü oluşturmaktadır. Küçük bir yerdir. Burada oteller ve balık lokantaları, eski taş binalardan yapılmıştır. Bu nedenle taş binaların özelliği olan yazın serin, kışın sıcak tutması, turistik gezilerini yapanlar için kaliteli dinlenme olanakları sağlamaktadır. Güzel ve temiz bir plaja sahiptir. Bu plaj her daim serindir.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu