«

Assos Tatilinizde Gezmeniz Gereken Yerler

Assos, Yunan yerleşimine ait antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında muhteşem bir şekilde konumlandırılmış Athena Tapınağı, bir tiyatro ve bir nekropol (toplu mezar) bulunmaktadır. Köyün altında küçük çakıl taşlı bir liman var; köyün bu bölümü, İskele Alanı olarak adlandırıyor. Burada yer alan eski taş binalar ve depolar, oteller ve balık lokantalarına dönüştürülmüştür. Makalenin devamında Assos’ta gezilecek yerler listelenmiştir.

Athena Tapınağı

M.Ö. 540 yılında Edremit Körfezi’ne bakan 238 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Yunanistan’ın Midilli Adası’na bakan manzarası muhteşemdir. Giriş ücreti istenmektedir. Bir zamanlar Midilli yerlileri tarafından kurulan tapınak, İstanbul Arkeoloji Müzesi koleksiyonunun bir parçası haline gelmiştir.

Antik Tiyatro

Sürekli restore edilen bir tiyatro ve antik kent duvarları agoranın altında görülebilir. Tiyatrodan limana inen bir geçit bulunmaktadır. Çevrede antik nekropolden lahitler yer almaktadır. Tiyatro her zaman açık değildir. Sürekli restore edildiği için belirli aralıklar ile açılmaktadır. Assos Antik Tiyatro mutlaka gezilmesi gereken önemli bir mekândır.

Hüdavendigar Cami

Athena Tapınağı’nın girişinin yanında, 14. yüzyıldan kalma bu büyük cami, 6. yüzyıldan kalma bir kilise ile inşa edilmiştir. Türkiye’de türünün sadece iki örneği vardır. Diğer örneği de Bursa şehrinde olan Hüdavendigar camisidir. Basit bir yapısı olan Osmanlı camilerinden biridir.

 

Ören Yeri

Denizin 250 metre üzerinde olan Ören Yeri’nde birçok güzel tarihi kalıntılar yer almaktadır. Bu eski yapıların andezit taşından yapıldığı söyleniyor. Bölgenin etrafında bu taştan bolca bulunmaktadır ancak işlemesi çok meşakkatlidir. Asos’u ünlü yapan yer aslında Ören Yeri’dir. İçerisinde önemli bir tarihi ve bu önemli tarihin eserlerini barındırmaktadır: antik tiyatro, agora, nekropol ve surlar.

 

Antik Liman

Assos Antik Limanı, küçük akıl taşları ile şirin bir görüntü oluşturmaktadır. Küçük bir yerdir. Burada oteller ve balık lokantaları, eski taş binalardan yapılmıştır. Bu nedenle taş binaların özelliği olan yazın serin, kışın sıcak tutması, turistik gezilerini yapanlar için kaliteli dinlenme olanakları sağlamaktadır. Güzel ve temiz bir plaja sahiptir. Bu plaj her daim serindir.

Bir Cevap Yaz

Emrah CANKAR Hakkında

avatar

Emrah CANKAR

Merhabalar ismim Emrah 24 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır webmasterlık yapıyorum. 2 yıla yakın bir süredirde bulduğum her fırsatta doğaya kaçıp kamp yapıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *