Gezi & Seyehat

Bursada Gezilecek Yerler – 2021

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursada gezilecek yerler tek bir türle sınırlandırmak mümkün değildir. Tarihi güzelliklerden doğa harikalarına pek çok manzara Bursa’da bir arada bulunur. Bursa merkezde gezilecek yerler daha çok tarihi mekanlarken, ilçelerinde gezilecek yerler doğa güzelliklerini oluşturur. Osmanlı Devleti’nin tarih sahnesinde uzun yıllar bulunduğu bu şehirde, Osmanlı kültürüne dair birçok tarihi eseri de görebilirsiniz. Bursa’da gezilecek onlarca yer olsa da mutlaka görülmesi gereken 5 yer şu şekilde listelenebilir:

bursa ulu cami
Ulucami

Ulu Camii:

Bursa’nın Ayasofya’sı olarak bilinen Ulu Camii, içerisinde Osmanlı döneminden pek çok esere yer verir. Herkesçe bilinen Hacivat- Karagöz oyunlarının da bu caminin inşaatında başladığı rivayet edilir. 1400lü yıllarda 1.Bayezid’in yaptırdığı camii, Türkiye’deki en büyük camilerden biridir.

 

saltanat kapısı bursa min
Saltanat Kapısı

Saltanat Kapısı:

Bursa’daki tarihi semt Tophane’nin içerisinde yer alan Saltanat Kapısı, Osmanlı’nın Bursa’ya girerken kullandığı kapı olarak biliniyor. Her cuma günü mehter marşı ve ışık gösterilerinin yapıldığı Saltanat Kapısı, Bursa’da görülmesi gereken yerlerden.

 

rgandı köprüsü bursa
Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü:

Bursa’da bulunan bu köprünün dünya üzerinde sadece 3 örneği bulunuyor: Floransa, Venedik ve Bulgaristan/Lofça. Bursa’da sevgiliyle gezilecek yerler arasına da dahil edilebilecek bu tarihi yerin içinde, el sanatlarının sergilendiği çarşılar bulunmaktadır.

 

trilye gezi bursa min
Tirilye

Tirilye:

Traklar, Misyalılar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan bu bölge, sokakları ve tarih dolu meydanlarıyla Bursa’ya gelenlerin ziyaret ettiği noktalardan. İmbat rüzgarının hakim olduğu bu bölgede, zeytin oldukça meşhur. Buranın ismi hep değişmiş ancak halk ısrarla Tirilye demiş. Hatta 1909 yılında Mahmut Şevket Paşa’nın da ismi verilmiş. Bir dönem Zeytinbağı olarak da bilinmiş. Bu bölgede birden fazla zeytinlik yer aldığı için bu ismi almış. Siz de Tirilye’ye geldiğinizde zeytin ağaçları arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Trilye olarak da bilinir.

Bursa’da Gezilecek Yerler
Uludağ

Uludağ:

Kış turizminin en gözde mekanlarından biri olan Uludağ, her sene binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. 2543 metre yüksekliğindeki Uludağ üzerinde bulunan kayak merkezindeki, her sene etkinlikler ve festivaller düzenleniyor. Geçmiş zamanlarda keşiflerin inziva yeri olarak kullanılan bu bölge, şimdilerde kış turizminin en önemli noktalarından biri haline gelmiş.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu