Gezi & Seyehat

Kazdağları’nda Görmeniz Gereken 6 Yer

Kazdağları’nda Görmeniz Gereken 6 Yer

Kazdağları’nda gezilecek yerler arasında şelaleler, tepeler ve köyler bulunmaktadır. Herkesçe ismi duyulsa da Kazdağları nerede sorusu hep sorulur. Balıkesir Edremit’in kuzeybatısında bulunan Kazdağları, 1994’ten bu yana Milli Park. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer var ancak mutlaka görmeniz gereken 6 yer şu şekilde sıralanabilir:

sütüven şelalesi kamp minSütüven Şelalesi:

Kızılkeçeli Çay’ı üzerinde yer alan Sütüven Şelalesi, manzarasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Etrafında bulunan yemyeşil doğası ve küçük göletleriyle, Kazdağları’na gelen herkesin görmesi gereken yerlerden biri haline geliyor. Suyun soğukluğu ise herkesin dilinde olan bir konu. Zeytinli beldesi üzerinden şelaleye ulaşmanız mümkün.

 

hasan boğuldu minHasanboğuldu:

Sütüven Şelalesi’ni ziyaret ettikten sonra devam eden patika yolu izlerseniz, yol sizi Hasanboğuldu’ya çıkaracaktır. Yolu izlerken Romalılardan kalan birçok kalıntıyla da karşılaşabilirsiniz. Hafta içi daha sakin olan bu yerde, yüzmeniz de piknik yapmanız da mümkün. Bu gölette zamanında Hasan isminde bir aşık boğulduğu için, adının Hasanboğuldu olduğu söyleniyor.

 

pınarbaşı minPınarbaşı:

Güre Köyü sınırları içerisinde kalan bu yer, Kazdağları’nın kar sularının aktığı bölge olarak biliniyor. Aynı zamanda Milli Pak’taki iki mesire alanından bir tanesi. Birçok kişi burayı günübirlik ziyaretler için kullandığından, hafta içleri daha sakin bulabilirsiniz.

 

sarıkız tepesi min

Sarıkız Tepesi:

Sarıkız, Baba Tepe ve Karataş Kazdağları’nın en yüksek 3 tepesi Bu tepelere rehbersiz giriş yapmak ise yasaklanmış. Sarıkız Tepesi’ni ünlü kılan ise, efsanelere konu olmuş olması. Edremit Körfezi’nin manzarasının en iyi buradan izlendiği söyleniyor. Türkmenler için kutsal bir yer olan Sarıkız Tepesi, Tahtacı Türkmenlerinin yüzyıllar boyunca yaşadığı bölge olarak da biliniyor.

amlıbel köyü min

Çamlıbel Köyü:

Kazdağları’nın en popüler yerlerinden biri olan bu köyde çok sayıda pansiyon ve otel bulunuyor. Yeşil bir vadi olan köyde Edremit Körfezi’ni izlemeniz de mümkün. Kaz Dağları Milli Parkı’na gelenler buraya da uğramadan geçmemeliler.

 

mıhlı çayı minMıhlı Şelalesi:

Kazdağları’nın hemen hemen her yerinde Roma döneminden izlere rastlamanız mümkün. Mıhlı Şelalesi de bu bölgelerden biri. Mıhlı Şelalesi üzerinde bulunan kemerli köprü de Roma döneminden kalma. Ormanlık bir dereye de ev sahipliği yapan bu bölge, Kazdağları’nda görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu