«

Safranbolu Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Safranbolu tarihi ve kültürel cazibe merkezlerinden biridir. Birçok turistik mekana sahiptir. Karabük iline bağlı olan Safranbolu, yeni yerler ve eşsiz tecrübeler edinmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgelerden biridir. Safranbolu’da gezilecek yerler rehberimizde, mutlaka gezilmesi gereken mekanları sizler için alt bölümde listeledik.

Bulak Mağarası

Türkiye’nin dördüncü büyük mağarasıdır. Safranbolu merkeze birkaç kilometre uzaklığındadır. Bu muhteşem doğa harikasına giriş için ücret verilmektedir. Her yaş grubunun gidebileceği bir mekandır. Mağaranın tümünün gezilmesine izin verilmemektedir: bazı yerler restore edilmekten dolayı, bazı yerlerde kaygan olduğundan dolayı. Mağaranın tamamı gezilmesi isteniyor ise profesyonel tur firmaları ile gezilmesi gerekmektedir. İçerisi serin olduğundan özellikle yaz aylarında ziyaret ediliyor ise güzel bir dinlenme mekanı olabilir.

 

Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşı, kültürel ve tarihi unsurların birleştiği bir meydan pazarıdır. Safranbolu’nun en eski mekanlarından biridir. Çarşının içerisinde birçok kültürel nesneler görülecektir. Eski Çarşı içerisinde birçok yerde lokum ikram edilecektir. İkramları geri çevirmezseniz, iyi olur. Çünkü; burada lokumcular arasında bir kültür haline gelmiştir. Çarşının girişinde, caminin yanında yer cam işleme dükkanı, tüm turistleri hayran bırakıyor. Cam işlenmesine canlı şahit olmak ve istenilen şeklin dakikalar içerisinde yapılması inanılmaz bir yetenek. Buraya gidildiğinde Osmanlı şerbeti ve Türk kahvesini mutlaka denemelisiniz.

 

Tokatlı Kanyonu

Kristal terasın birkaç kilometre ilerisinde yer almaktadır. Üzerinde bir su kemeri yer almaktadır. Güvenlik nedeni ile su kemerinin gezilmesine izin verilmiyor. Kristal terasta olduğu buranında gezilmesi ücretlidir. Tokatlı Kanyonu’na inilmesi için çok sağlam ve güzel merdivenler vardır. Kanyonun içerisinde kuş sesleri, su sesleri ve güzel bir doğa manzarası sizleri bekliyor.

 

Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi, bir zamanlar Safranbolu’nun girişi idi. Şehrin manzarasını izlemek için güzel bir mekandır. Turistler için bir kafe bulunmaktadır. Osmanlı zamanında bu tepe şehrin stratejik konumlarından biri idi. Etrafta tarihi dönem eşyaları da görülebilmektedir. Akşam saatlerinde Safranbolu gezildikten sonra dinlenilecek ideal bir mekandır.

 

Kristal Teras

Cam teras olarak da bilinmektedir. Tokatlı Kanyonu yolunun üzerinde olan Kristal Teras’a, 11 metrelik cam fayanslar döşenmiştir. Yerden yüksekliği 80 metredir. 80 metrelik bir yerden aşağı doğru baktığınızı hayal edin. Güzel bir manzaraya sahip bu eşsiz deneyimden eksik kalmayın. Giriş ücretlidir.

Bir Cevap Yaz

Emrah CANKAR Hakkında

avatar

Emrah CANKAR

Merhabalar ismim Emrah 24 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır webmasterlık yapıyorum. 2 yıla yakın bir süredirde bulduğum her fırsatta doğaya kaçıp kamp yapıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Kemal dinç

    safranbolu gerçekten kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden birisi