Kamp Yerleri

Ankara Ücretsiz Kamp Yerleri

Ankara Ücretsiz Kamp Yerleri

Kamp deyince ilk akla gelenlerden bir kaç tanesi bir çadır, bir kaç gün yetecek kadar yiyecek ve içecek, uyku için gerekli teçhizat ve kişinin sevdiği, hobi edindiği alışkanlıkları yanında bulundurması gelmektedir. Ankara ücretsiz kamp yerleri Ankara gibi metropol bir şehirde yaşayanların bu gibi durumlarda imdadına koşar.

Zaman zaman bir kaç gün de olsa insan kafasını dinleyebileceği, şehrin gürültüsünden, iş hayatının stresinden uzaklaşabileceği mekânlara ihtiyaç duyar. Böyle zamanlarda ya bir kaç aile ya da arkadaş grubu tercih edilir. Neşeli ve bol motivasyonlu zaman geçirmek en çok ihtiyaç duyulan unsur olur. Tüm bunları gerçekleştirmek için çok fazla maddiyata da gerek yoktur. Ankara’da bulunan bu kampları ise şu şekilde sıralamak daha fazlası en çok ziyaret edilen bir kaç tanesini tanımak doğru olacaktır. Sırası ile;

 • Işık Dağı Karagöl Jeositi.
 • Çamkoru Tabiat Parkı,
 • Şahinler Tabiat Parkı,
 • Sorgun Yaylası ve SorgunGöleti,
 • Soğuksu Milli Parkı,
 • Karagöl Milli Parkı,
 • Ay Kayası Mesire Alanı,
 • Eğriova Göleti Tabiat Parkı,
 • Beynam Atatürk Ormanı,
 • Kurtboğazı Barajı,
 • Aluçdağı Milli Parkı,
 • Alicin Kültürel Jeositi.

Gençlerin Uğrak Yeri Çamkoru Tabiat Parkı

Ankara ücretsiz
Çamkoru Tabiat Parkı

Yeşil ve mavinin içinde kaybolmak, soluksuz bir huzuru yakalamak için genç nüfusun en çok tercih ettiği kamp alanlarından biri de Çamkoru Tabiat Parkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Üniversite şehri  olan Ankara’da öğrenci toplulukları sınav stresini atmak için bu alanda kamp yapmaktan büyük keyif almaktadırlar. Bu kamp alanı Ankara’ya ortalama 110 km mesafede bulunmaktadır. Kamp yapmak isteyenlerin bu bölgede sorumlu olan görevlilerden gerekli izni almaları gerekiyor. Sarıçam ve karaçam ormanları ile göletin bir arada bulunduğu bu kamp alanında balık tutmanın da yasak olduğu bilgisini vermeden geçmek istemiyoruz.

Kamp yapmayı sevenlerin en çok hoşlandıkları konulardan bir tanesi de kamp ateşi yakmaktır. Ancak burada şu hususu unutmamak gerekmektedir. Bölge zaten bir tabiat parkı, görevlilerin izin verdiği alanlarda kamp yaparken ateş yakılabilir, ancak izin verilmeyen hiç bir alada ateş yakılmamalı ve bu doğa harikası tabiat parkını riske atmamalısınız.

İlgili Makaleler

Doğa Sporu Sevenler Soğuksu Milli Parkında Buluşuyor

Ankara’nın Kızılcahamam bölgesinde bulunan doğa sporu tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerden bir tanesi de Soğuksu Milli Parkı’dır. Ücretsiz kamp alanı olarak ufak tefek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve temel ihtiyaç olarak tuvalet hizmeti imkânı sunması burada kamp severler için daha da cazip olmaktadır. Ankara ücretsiz kamp yerleri hiçbir ücrete tabi olmasa da yine de girişte yer alan görevlilerden izin almadan giriş yapılamamaktadır. Milli parkta yer alan çam ormanları eşliğinde bol oksijen alarak doğa yürüyüşü ve doğa sporlarınızı gerçekleştirdikten sonra kuracağınız çadırlar ile rahat ve huzur dolu bir uykuya dalmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Alicin Deresinde Balık Tutma Keyfi

Ankara ücretsiz
Alicin Deresi

Kızılcahamam bölgesinde bulunan bir diğer kamp alanı ise Alicin Deresi bir diğer adı ile Alicin Kültürel Jeositidir. Ankara’nın ortalama olarak 90 km mesafesinde bulunan kamp alanı ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Ancak burada uzun süreli bir kamp düşünüyorsanız tuvalet ve elektrik gibi bir imkânın bulunmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Trekking, balık tutma gibi bir sevdaya sahipseniz bu aşkı akşam hava kararıncaya kadar yaşamanız mümkün olmaktadır. Halk arasında yıllardır süre gelen hikayeye göre Alicin deresi adını bu alanda bulunan mağaralardan birinde yaşamış olan bir Eşkıya isminden almaktadır. Çok eski dönemlerde bu bölgede pirinç yetiştiriliyor olsa da uzunca bir süredir pirinç yetiştirilmemektedir. Eğer doğaya aşıksanız Alicin Deresini ziyaret etmeli ve kayalardan birinde yer alan Alicin manastırını en azından uzaktan da olsa görmelisiniz.

 

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu