«

Düzce Kamp Yerleri

Monoton geçen günlerden, işlerin yoğunluğundan, kalabalık ve gürültülü ortamdan kaçma vakti geldi! Sakinleşebileceğiniz, ruhunuzu ve kendinizi dinlendirebileceğiniz ortamlarla Düzce‘nin hiç görmediğiniz yerlerini keşfetmeye ne dersiniz? Hem de kamp yaparak… Huzur ve sakinlik aramak isteyen insanların çoğu, kamp yapmayı ve doğayı keşfetmeyi tercih eder. Doğanın atmosferi ve canlıları sizi rahatlatmaya birebir çözümdür aslında. Şehrin kirliliği, gürültüsü ile birlikte gelen sorunlardan uzaklaşmak istiyorsanız kamp yapmak harika bir fikir olacaktır. “Peki nerede kamp yapma alanları var?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Öyleyse kamp turumuza, Düzce’yi ve onun güzelliklerini tanıyarak yazımıza başlayalım.

Şimşirlik Yaylası

Yayla, Düzce merkezinin güney yarısında, Kaynaşlı sınırına yakın bir alanda yer alıyor. Kolaylıkla bulabileceğiniz bir alan değil o yüzden navigasyonunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayın. Kamp alanı Şimşirlik Alabalık Tesisi’nin hemen yanında ormanlık alanda bulunuyor. Tesisin yanında kampınızı kurabilir hem de yemek, içecek gibi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Hem de farklı insanlarla tanışabilirsiniz. Ayrıca hayvan sever bir ortam olmasıyla gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Alana geldiğiniz an sizi, birbirinden farklı tatlı ve bir o kadar sevimli dostlarımız “Merhaba!” demek için karşılıyorlar. Özel ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz fakat bu bölgede duş bulunmuyor. Uzun süre kamp yapmayı planlıyorsanız bu açıdan pek uygun değil.

Sinekli Yaylası

Düzce‘ye olan uzaklığı 33km ve Sinekli Yaylası’na Beyköy, Uğur Köyü, Samandıra Köyü ve Samandıra Şelalesi’ni geçerek bulabilirsiniz. Tabi ki siz navigasyonunuzu yanınızdan eksik etmeyin. Bu bölge kamp yapmak için en uygun alanlardan biri. Düzlük alanlara kampınızı kurabilirsiniz. Kamp ateşi ile ısınmak aynı zamanda ızgara partisi yapmak veya Marshmallow’u ısıtıp yemek isterseniz, ormanlık alanda kuru odun bulmanız mümkün. Yanınızda mutlaka erzak bulundurun. Bu alanda alışveriş yapmanız pek mümkün değil. Ayrıca yayla halkı ile kaynaşabilirsiniz. Bu alan, özellikle yazın sıklıkla tercih edilmektedir.

Samandere Şelalesi

Ormanın içerisinde yürüyüş yapmak, doğayı keşfe çıkmak için Samandere Şelale’si doğru bir tercih olacaktır. Şelale üzerinde uzun bir yürüyüş yolu bulunmakta. Yürüyüşünüz sırasında şelalenin başında oturabilir, su içebilir ve ferahlayabilirsiniz. Bu alanda kolaylıkla kamp yapmak mümkün. Herhangi bir ücret ödemeden alana giriş yapabiliyorsunuz. Kamp kurmanın yanısıra ahşap, bambu evlerde de kalabiliyorsunuz. Bu bir işletmeye bağlı değildir. Tamamı ile kendi imkanlarınızla bu evlerde kalabiliyorsunuz. “Ama ben doğacıyım!” diyorsanız çadırlı kamp kurup keşfinize devam edebilirsiniz. Ayrıca bu alanda piknik yapabilirsiniz ama ücretlidir.

Torkul Gölü

Küçük bir gül olan Torkul Gölü kenarına kamp kurabilirsiniz. Her kamp alanına giderken dikkat etmeniz gerektiği gibi buraya giderken de hava durumuna önceden mutlaka bakmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü kamp alanına giden yol oldukça çamurlu. Yağmurlu bir havada yola koyulmayı tercih ederseniz arabanızla batma ihtimaliniz ve yolda kalmanız çok yüksek. O yüzden doğru zamanda yola çıkmanızı öneriyorum. Erzağınızı kesinlikle hazırlayın. Tüketeceğiniz yiyecek ve içecekler yanınızda bolca bulunsun. çünkü alışveriş yapmak isterseniz kilometrelerce uzağa gitmeniz gerekiyor, market alana oldukça uzak. Kampınız kurduktan sonra ateş yakmak isterseniz göle giden yolda ormanda bulduğunuz kuru odunları tercih edin. Ardından doğanın sessizliği ve temiz havasının tadındı çıkarın. Serinlemek ve su içmek isterseniz de suyu buz gibi olan bir çeşme mevcut.

Kurugöl Tabiat Parkı

Düzce‘nin Kaynaşlı İlçesi sınırlarında bulunuyor. 2011 yılında tabiat parkı olarak seçilmiştir. Etrafınız, gürgen, meşe ve kayın ağaçlarıyla çevrilidir. Bu alanda kamp kurmanın yanı sıra değişik aktiviteler de yapabilirsiniz. Amatör veya profesyonel olarak fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, sizin gibi birkaç kişiyle Foto Safari (Doğa Fotoğrafçılığı) etkinliğine katılabilirsiniz ayrıca olta balıkçılığı, bisiklet ve kampçılıkta yaygın etkinlikler arasında. Su içebileceğiniz bir çeşme, özel ihtiyaçlarınız için tuvalet ve yeme-içme ihtiyaçlarınız için de bir market bulunmamaktadır. Kısacası erzağınızı hazırlamanız gerekmektedir. Günü birlik kalacaksanız Kurugöl Tabiat Parkı’nı tercih edebilirsiniz. Sadece doğayı keşfetmekle kalmayacaksınız, sportif aktivitelerle de vücudunuzu zinde tutacaksınız. Bu alanı kamp listenize eklemeyi unutmayın.

Size Düzce’nin en popüler ve en çok tercih edilen kamp mekanlarını ve özelliklerini anlatmaya çalıştım. Şimdi karar sizde! Şehirden bir günlüğüne bile olsa uzaklaşmak istiyorsanız hakkında yazdığım ve yazmadığım birçok kamp alanını tercih edebilirsiniz. Kamp alanına giden yolun güvenliğine, hava şartlarına, erzak bulundurmaya ve kamp malzemelerinin tam ve sağlam olmasına dikkat etmenizi öneriyorum.

Bir Cevap Yaz

Kamp Kafası Hakkında

avatar

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *