Kamp Yerleri

Niğde Kamp Yerleri – 2021

Niğde Kamp Yerleri

Niğde, İç Anadolu bölgesinin birçok doğal güzelliğe sahip olan şehirlerinden biridir. Anadolu’nun bereketini temsil eden bu şehir kültürel varlıkları ve doğal güzellikleri ile turizm açısından önemli bir şehir halini almıştır.

10.000 yıllık tarihe sahip olan Niğde, tarihi eserler açısından da oldukça zengindir. Barındırdığı doğal güzellikler ile birlikte birçok kampçının ziyaret ettiği alanlar arasında yer alır. Niğde kamp yerleri, sunmuş olduğu görsel şöleni ile üzerinden uzun zamanlar geçse de unutmayacağınız kamp hatıralarını yaşayabileceğiniz alanlardır.

Zirvelerde Gezenlerin Tercihi: Aladağlar Milli Parkı Kamp Alanı
aladağlar kamp alanı

Dağ manzarasının insan ruhunda yaşatmış olduğu huzuru yakından deneyimlemek isteyenlerin tercih edeceği noktalardan biri olan Aladağlar Milli Parkı Kamp Alanı, Torosların zirvesi olarak bilinmektedir. 3 bin metrelik rakımın sunduğu temiz hava ve şehrin ayaklarınız altında olması size bambaşka ruh halini deneyimleme fırsatı sunacaktır.

Niğde kamp yerleri arasında en çok tercih edilen nokta olan Aladağlar Milli Parkı Kamp Alanı, geceleri oldukça soğuk olmaktadır. Bu alanda bulunan Yedigöller, muazzam bir manzara sunmaktadır. Burada doğa yürüyüşü yapabileceğiniz alanların bulunması da oldukça güzeldir. Aynı zamanda bu alanda rafting yapabilme imkanı sunulan noktalar da söz konusudur. Park içerisinde yer alan şelaleler, Türkiye’nin muhakkak görülmesi gereken noktaları arasında yer almaktadır. Bölgede yer alan pınarlardan içeceğiniz sular ile içinizi ferahlatarak o güne kadar yaşamış olduğunuz bütün olumsuzlukları ardınızda bırakarak kendinizi farklı diyarlara ilerletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bu bölgede yer alan “Meryem Ana” mağarası da ziyaret edeceğiniz noktalar arasında yer almaktadır. Burada yer alan oyma resimleri gözlemleyip kamp yaptığınız noktaya dönebilirsiniz. Burada gerçekleştirilen faaliyetler de bölgeyi turistlerin ziyaretine açık hale getirmektedir.

Çelikbuyduran Kamp Alanı
elikbuyduran Kamp Alanı

Niğde kamp yerleri arasında oldukça önemli bir nokta haline gelen Çelikbuyduran Kamp Alanı, Aladağlar’a giriş yaptığınız vadiler üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz bir kamp alanıdır. Bu noktada su kaynaklarının sınırlı bir hal alması kamp yapma imkanınızı güçleştirse de Aladağlar’da bulunması nedeni ile çevredeki pınarlara kadar yürüyerek içme suyu temin etme konusunda zorluk yaşamazsınız.

Burada kamp yapmak istiyorsanız yanınıza yeterli miktarda su ve yiyecek almanız önerilmektedir. Çelikbuyduran kamp alanı çevresinde farklı kamp alanları da bulunduğu için dilediğiniz noktada kalabilmeniz söz konusu olacaktır.

Zirvenin Bir Diğer Yüzü: Sokulupınar Kamp Alanı
Niğde Kamp Yerleri

Niğde kamp yerleri arasında en çok tercih edilen noktalardan biri olan Sokulupınar Kamp Alanı, Aladağlar’a giriş yaptıktan sonra Çelikbuyduran Kamp Alanı ilerisinde yer almaktadır. Çelikbuyduran Kamp Alanı ile Sokulupınar Kamp Alanı arasında Karayalak Vadisi bulunmaktadır.

Karayalak Vadisi, genellikle kamp alanları arasında geçiş amacı ile kullanılan bir vadi olarak bilinmektedir. Çelikbuyduran Kamp Alanı’nda bulunan su kaynakları 3000 metrede bulunmaktadır. Bu noktaya kadar su kaynağı yetersiz olduğu için genellikle Sokulupınar Kamp Alanı tercih edilen nokta olarak bilinmektedir.

Cennetin Yeryüzüne İz Düşümü: Yedigöller Kamp Alanı
Niğde Kamp Yerleri

Niğde kamp yerleri arasında dikkat çeken noktalardan biri de şüphesiz ki Yedigöller Kamp Alanı’dır. Yedigöller Kamp Alanı, Çelikbuyduran Kamp Alanı’ndan aşağıda kalmaktadır. Çelikbuyduran patikasını takip ederek bulabileceğiniz bu alanda çadırınızı kurabileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır.

Kamp yapmaya en müsait alan olarak bilinen Yedigöller Kamp Alanı, 3100 m yükseklikte bulunmaktadır. Çevresini saran dağlar, güneşin doğuşu ile eşsiz bir manzarayı da beraberinde meydana getirir. Manzarayı izlerken yaktığınız ateşte demlediğiniz çayınızı yudumlayarak doğanın uyanışına şahitlik edebilirsiniz. Gece-gündüz arası sıcaklık farkı yüksek olduğu için yaz aylarında dahi kamp yaptığınızda üşüme riskiniz olduğunu unutmamalı, üşümemek için gerekli materyalleri alarak kamp yerine gelmelisiniz. Yedigöller Kamp Alanı etrafını çevreleyen dağlarda Temmuz- Ağustos ayları arasında dahi kar görebilme ihtimaliniz söz konusu olmaktadır.

Niğde kamp yerleri arasında su kaynaklarına erişmenizin en kolay olduğu noktalardan biri olan Yedigöller Kamp Alanı, zirvelere ulaşabileceğiniz patikalar içermektedir. Aynı zamanda bu kamp alanında birden fazla etkinlikler de aynı zamanda gerçekleştirilmektedir. Geceleri şehrin gürültüsünden ve ışık kirliliğinden kurtularak yıldızları izleyebileceğiniz bu kamp alanında kendinizi hiç olmadığınız kadar huzurlu hissedebilirsiniz.

Bölgede yer alan birbirinden farklı zirveleri gün içerisinde gezinerek tekrar kamp alanına dönüş yapabilirsiniz. Zirvelere çıkarken su kaynaklarından mataralarınızı doldurabilirsiniz. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve bambaşka anılar yaşayabileceğiniz bu kamp alanı sizi oldukça rahatlatacaktır. Ruhsal bir yolculuğa çıkabilmeniz bu alanlar sayesinde oldukça kolaylaşacaktır.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu