Sizden GelenlerGezi Rehberleri

Polonya’da Gezilecek Tarihi Yerler – Polonya Gezi Rehberi

Polonya Gezi Rehberi

Polonya gezi rehberine başlamadan önce benim için Polonya’nın çok ayrı bir yeri var. Burda 1 yıl boyunca Erasmus öğrencisi olarak kaldım daha doğrusu kalmam gerekirdi ama 4 ay sonra o ülke senin bu ülke benim gezmeye başladım. Polonya’nın herşeyini keşfettikten sonra. Şimdi size bu keşfettiklerimi anlatayım isterseniz.
Polonya, Cumhuriyet ile yönetilir ve Varşova başkentidir. İkinci büyük şehri Krakow’dur ki Erasmusu burda yaptım. Para birimi Polonya Zlotisi’dir. Polonya Zlotisi şöyle söyleyeyim 0.2 EURO 1 Polonya Zlotisi eder.Pahalı sayılmayacak bir ülkedir. Polonya’nın en büyük özelliği konumudur. Almanya,Çek Cumhuriyeti,Slovakya,Litvanya ve Belarus’a bir tren veya otobüs mesafesindedir. Bu durum ülkeyi çekici kılmaktadır.
Polonya’da resmi dil lehçedir ki toplamda kaldığım sürede 2 kelime öğrendim daha öteye gidemedim. Almanca ve ingilizce konuşan insan sayısı fazla olsada en çok Rusça ve Ukraynaca duyarsınız. Bu arada aşırı dindar olarak bilinirler ama bence hiç öyle değiller, tam aksine çok rahat insanlardır.

Polonya’da Gezilecek Tarihi Yerler

varşova şehir merkezi
Varşova Şehir Merkezi

Varşova Şehir Merkezi: Başkentin kalbi olarak bilinen yerdir. Kocaman bir meydandan oluşur ve bu meydanda bulunan evler kiliseler rengarenk yapısı sizi içine çeker. Evlerin yanında ise büyük bir saray yükselir ‘’Kraliyet Sarayı’. Polonyalılar buraya ‘’Eski Şehir’’ adını verirler. Sebebi ise tarihi yapılar ve kokusudur.Nazilerin şehre zarar vermesi sonucu tekrar onarılmış ve hiç bozulmuş olmamasından dolayı ‘’Eski Şehir’’ derler. Eğer merkezde yaşoyorsanız ve bir arkadaşınızla buluşacaksınız, sizi bekleyeceği yer resimde gördüğünüz şehir merkezidir. Syrena heykeli idi adı yanlışım varsa düzeltin ama nasıl İstanbul Kadıköy’de boğa heykelinde buluşuyorsa buradaki insanlarda burda buluşuluyor.

lazienki
Lazienki Parkı

Lazienki Parkı: 2 saat ayırabileceğiniz bu park yeşiliyle,göleti ile su sesleri ile hayvanları ile sizi içine çekmektedir. Şehirin içinde doğal bir alan gibi olan bu park ruhunuzu dinlendirecek bir yer. İçerisinde gezerken yorulanların dinlenip yemek yemesi için bir restoranda bulunmaktadır. Ama biraz pahalı gelebilir genel polonya fiyatları ile karşılaştırdığınızda. Parkın içinde sincap,ördek ve isim veremeyeceğiniz değişik tavus kuşu tarzı kuşlar bulunmaktadır ve besleme şansınız vardır. Ayrıca gölette kısa bir sandal turu yapabilirsiniz. En son sandal turu 10 EURO’idi değişmemiş ise. Lazienki parkında botanik bahçeside bulunmaktadır ve bir adet müze de yer almaktadır. Müze girişi 8 EURO’idi en son bir değişme olmadı ise.

auschwitz nazi kampı
Auschwitz Nazi Kampı

Auschwitz Nazi Kampı: Duygusal bir insan iseniz ve gerçekten burdan uzak durun çünkü çok derin etkiler bırakabilir sizlere. Aynı zamanda hayatta olduğunuz ve bu kampa getirilmediğiniz o dönemde burda bulunmadığınız için bir o kadar minnettar olacağınız bir yer. Auschwitz Nazi Kampı. Tarihe tanıklık etmek o günlere tekrar gitmek isterseniz buraya kesinlikle gitmelisiniz ve ilk sırada yer almalı. Bu arada yerin gerçek adı Auschwitz olsada Lehçe’de ve tabelalarda Oświęcim olarak görürsünüz. Paranız var ise taksi ile gidebilirsiniz  Krakow’dan yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. İsterseniz otobüs ile de 1 buçuk saate gidebilirsiniz.

Mekana geldiğinizde görür görmez içinizi burkacak bir yer karşılayacak sizi. İster tek ister ise ücretsiz turlar ile gezebilirsiniz bu kampı. Aklıma gelmişken çok önemli bir uyarı yapacağım içeriye  büyük çantalarla giremezsiniz sadece küçük sırt çantaları ile girebilirsiniz. Onunda boyu max 30 CM olacak eğer daha büyük bir çanta ile geldi iseniz 5 Zloti vererek çantanızı görevlilere bırakıyorsunuz ve çıkışta alıyorsunuz.

Bir uyarı daha her kısmında fotoğraf çekilmeye izin verilmiyor bu yüzden uyarıları dikkate alın. Müzede neler var neler göreceksiniz anlatmadan önce giriş ücretini söylemeyi unuttuğumu farkettim 50 Zloti giriş ücreti ödeyerek giriş yapıyorsunuz. Auschwitz, Nazi döneminin en büyük toplama ve imha kampı olarak kullanıldı. İçerde birçok gaz odası göreceksiniz. Birçok diş , kafa tası , ölülerin eşyası ve saç aklınıza gelebilecek her organ ve eşya görebilirsiniz ve aklınıza gelemeyecek işkencelerle ölen binlerce insan bu kampta öldürüldü.

bialpwieza ormani
Bialpwieza Ormanı

Bialpwieza Ormanı: Kamp severlerin ilgi odağı olan bir bölge. Doğallığı ve temiz havası ile kamp için muhteşem bir yer. Polonya-Belarus arasında bulunuyor. UNESCO dünya mirası olarak seçilen bölgelerden birisidir. 2.dünya savaşı sırasında mülteciler ve savaştan kaçanlar bu el değmemiş bölgeye ormana sığındı bazı askerler bu mültecileri öldürmek için ormana saldırdı ve bu yüzden hala orman içinde bu dönemden kalma birçok mezarlık bulunuyor. Bunun dışında en önemli bilgilerden biriside bu ormanın içerisinde sayısız bizon , domuz ve geyiklerin bir arada yaşamasıdır. Avrupa içinde el değmemiş bir yağmur ormanı izlenimi vermektedir.

krakow old town
Krakow Old Town

 Krakow Old Town: Avrupa’nın en eski ve en büyük şehir meydanıdır. Panoramik fotoğraf çekmek için birebirdir. İhtişamlı binaları, devasa büyüklükteki kapalı çarşısı ve eşsiz kiliseleri ile görülmesi gereken bir yerdir. Meydanda yükselen St. Mary Kilisesi ilginizi çekecektir. Birde hemen meydanda bir Şato bulunmaktadır.Onun dışında meydanda faytonlar , kafeler , restaurantlar vs birçok mekan göreceksiniz. Saat başı kiliseden çıkan güzel müzik sesi ile bir kafede kahve içmek için güzel bir meydan.

oskar schindlerin fabrikasi
Oskar Schindler’in Fabrikası

Oskar Schindler’in Fabrikası: Filmi izlediniz mi bilmiyorum ama ben izledim ve gerçekten çok güzel bir filmdi.Film siyah-beyazdı tek sahnesi hariç izleyen arkadaşlarım bu sahneyi hatırlamaya çalışsın izlemeyenler ise izleyince dikkat ederler artık. Size bu fabrika ile ilgili hikayeyi ne zaman duysam gözlerim dolar. Giriş ücretleri hakkında bilgi vereyim. Tam 20 Zloti,  Öğrenci 15 Zloti fiyatıdır. Ama ben size bir  tüyo vereyim mi? Ver der gibisiniz tamamdır gelsin o zaman her Pazar günü belli bir sayıya kadar ücretsiz giriş yapılıyor ama erken gitmeniz gerekmektedir. Gelelim hikayeye hikaye şöyle gerçekleşiyor: Schindler Nazilerle ticari bir anlaşma yapıp çeşitli aletler üretiyor ve bu aletleri yahudilere yaptırıyor.

Nazilerle iç içe olan Schindler olaylardan etkilenip yahudilere yardım edip bu durumdan kurtarmak istiyor.Bunun için elinde ne var ne yoksa satmıştır. Savaş bittiğinde, toplamda 1.100 Yahudi’yi tek başına kurtarmış oluyor.Kurtarılan bu Yahudiler, teşekkür etmek amacıyla dişlerindeki altın dolguları eritiyorlar ve bir yüzük yapıyorlar. Yüzüğün üzerine de; ‘’Kim bir insanın hayatını kurtarır, o tüm dünyanın hayatını kurtarır’’ şeklinde yazı yazılıdır. Ayrıca bu yazının aynısı fabrikanın kapısı üzerine de yazılmıştır.

torun ortaçağ kulesi
Torun Ortaçağ Kulesi

Torun Ortaçağ Kulesi: Torun şehrinde bulunan bu kule oldukça ilgi çekici ve şehre ayrı bir hava katıyor. Polonya’nın gerçek Gotik-Barok tarz mimarinin tek örneği yapılarını içeren eski bir ortaçağ şehri. Şehirde bazı önemli heykeller var çağa yön vermiş düşünürlerin en bilineni ise Mikolaj’ın heykelidir ve evide bu şehirdedir. Sol elinde burçları gösteren bir yörünge ve sağ eli ise gökyüzünü işaret eder.

Polonya’nın Meşhur Yemekleri

Eee gez gez insan acıkıyor sonuçta hemde gitmişken gittiğiniz yerin hangi yemeği meşhur neler yenir yemeden geçmek istemiyor insan. Polonya’da genelde en çok tüketilen şey et ve et ürünleri ama benim en sevdiğim şey çorbası oldu. Żurek Çorbası çok leziz (çavdar, sosis, yumurta ve dereotu). Çavdar ekmeği içinde servis ediliyor ve muhteşem lezzetli. İçinde sosis oluyor ve domuz eti eğer hassas iseniz sosis istemeyiniz.

Pierogi: Hamurun içine patates , peynir ve soğan koyup kızartmasını yapıyorlar. Biraz ağır ama tadı baya hoş denemenizi öneririm.

Gołąbki Dolması: Dolma gibi aynı ama içinde pilav soğan ve kıyma koyuyorlar. Bu dolmanın üstüne birazda domates veya biber sosu döküp veriyorlar.

Polonya Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler: Dikkat etmeniz gereken çok birşey yok aslında arkadaşlar eğer bekar iseniz ve eğlence amaçlı gitti iseniz ve karşı cinsten bir arkadaşla tanıştı iseniz ve bu arkadaş bayan ise dikkatli olun çünkü Polonyalı erkekler oldukça kıskanç ve barda bu yüzden çok olaylar çıkıyor. Bunun dışında gayet eğlenceli bir yer.

Kamp Kafası

Bizler tıpkı sizler gibi doğa ile iç içe olmayı seven arkadaş topluluğuyuz. İçmeyi, gezmeyi, sevmeyi, keşfetmeyi seven kişileriz. Her ne kadar sürekli doğada kalmayı arzulasak da malesef ki şehir hayatının içerisindeyiz. Kendimize yarattığımız her fırsatta doğaya kaçmaya bayılan bir ekibiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu